Hlavní obsah
Podle WHO má Dillí ze světových metropolí nejvyšší roční koncentraci mikročástic v atmosféře. Foto: Profimedia.cz

Starým autům v Dillí odzvonilo. Město má nejšpinavější vzduch na světě

Indický soud vykázal z provozu v hlavním městě Dillí všechny dopravní prostředky starší 15 let. Úřady se tak snaží vyčistit ovzduší v metropoli, která má podle květnové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vůbec nejšpinavější vzduch na světě. Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters.

Podle WHO má Dillí ze světových metropolí nejvyšší roční koncentraci mikročástic v atmosféře. Foto: Profimedia.cz
Starým autům v Dillí odzvonilo. Město má nejšpinavější vzduch na světě

Rozhodnutí se podle odhadů dopravních expertů dotkne až třetiny z 8,4 miliónu motorek, motorizovaných rikš, osobních a nákladních automobilů, které se v indické metropoli nyní pohybují.

O vykázání přestárlých dopravních prostředků z městského provozu či omezení užívání individuální dopravy se v minulosti pokusilo hned několik světových metropolí, které trápí smog v ulicích. Například hlavní město Mexika zakázalo letos provoz starých vozidel o sobotách.

"Je nesporné, že je znečištění ovzduší v Dillí den ode dne horší a horší," uvedl soud ve svém odůvodnění. Podle nedávné vládní studie zodpovídají výfukové plyny za smog v indickém hlavním městě až ze tří čtvrtin.

Smutné prvenství

Zpráva WHO z května letošního roku zařadila Dillí na první příčku v žebříčku 1600 světových metropolí s nejvyšší roční koncentrací mikročástic v atmosféře. Podobně špatně na tom byla i další indická města. Místní vláda však tuto zprávu odmítla.

Podle odborníků na dopravu by mohl zákaz přinést mimo jiné oživení trhu s automobily a motorkami. Na hlavní město totiž připadá až 17 procent všech v Indii prodaných dopravních prostředků.

Vláda však zatím nepřišla z žádným programem pobídek k nákupu nových vozů, jak to před časem udělali například v Rusku.

Kritici rozhodnutí namítají, že kýžený efekt nepřinese. Ve městě, v němž denně vyjede do ulic na 1500 nových aut, prý bude takové rozhodnutí jen těžko vymahatelné. Spíš prý pomůže zvýšení daní ze starších vozů a jejich účinná kontrola.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků