Hlavní obsah
Tanker Aris na archivním snímku Foto: Kevin Finnigan, ČTK/AP

Somálští piráti chtějí výkupné za posádku uneseného tankeru

Piráti, kteří v úterý u somálských břehů unesli tanker Aris 13 s osmi Srílančany na palubě, žádají výkupné. Ve středu to podle agentury Reuters oznámilo vedení námořní mise EU proti pirátům, aniž by upřesnilo, kolik únosci žádají.

Tanker Aris na archivním snímku Foto: Kevin Finnigan, ČTK/AP
Somálští piráti chtějí výkupné za posádku uneseného tankeru

„Evropské námořní síly obdržely potvrzení od kapitána Aris 13, že je loď i s posádkou zadržována skupinou ozbrojených pirátů a kotví u severního pobřeží Puntlandu poblíž Aluly,“ cituje Reuters z prohlášení námořní mise Evropské unie.

Puntland je jeden z mezinárodně neuznaných států vzniklých na území Somálska.

Jedná se o první případ únosu tankeru somálskými piráty od roku 2012. [celá zpráva] Podle odborníků začali být provozovatelé lodí a jejich posádky neopatrní; tanker byl snadnou kořistí, protože plul pomalou rychlostí v blízkosti pobřeží.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Zpráva o námořním zločinu společnosti Dryad Maritime z poloviny února přitom uváděla, že v oblasti nejsou žádné nebo jen malé signály o činnosti pirátů. Vedlo to k ukončení operace NATO Štít oceánu, nadále ale pokračuje operace námořních sil EU Atalanta, zahájená v prosinci 2008, která byla prodloužena až do konce roku 2018.

Ta ale únosu zabránit nedokázala. „Kapitán lodi potvrdil, že jsou ozbrojení únosci na palubě a chtějí výkupné. Vedení evropské námořní mise předalo požadavek majiteli lodi. Tanker patří společnosti Armi Shipping registrované v Panamě a je provozován firmou Aurora Ship Management ze Spojených arabských emirátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků