Hlavní obsah

Severokorejská družice bez problémů obíhá po orbitě

Severokorejská družice, kterou ve středu vynesla do vesmíru raketa dlouhého doletu, obíhá bez problémů kolem Země. Oznámilo to ve čtvrtek jihokorejské ministerstvo obrany. Vyslání rakety vyvolalo kritiku většiny zemí světa, podle nichž Pchjongjang startem porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Severokorejská družice bez problémů obíhá po orbitě

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že severokorejský satelit putuje podle předpokladů po oběžné dráze ve výšce mezi 505 a 580 kilometry nad naší planetou rychlostí 7,6 kilometru za sekundu. Podle Soulu však není jasné, jaký má přesně úkol. Představitelé severokorejského vesmírného programu tvrdí, že cílem družice je zkoumat počasí a úrodu.

Západ se ale obává, že KLDR svým vůbec prvním úspěšným vypuštěním rakety dlouhého doletu testuje technologie pro vývoj mezikontinentálních balistických střel schopných nést jadernou hlavici.

Dalším krokem může být nová jaderná zkouška

Rada bezpečnosti OSN se kvůli startu rakety ve středu sešla k mimořádnému zasedání a KLDR odsoudila. Spekuluje se o tom, že by mohly být rozšířeny sankce vůči severokorejskému režimu.

Severokorejská raketa na odpalovací rampě

Foto: KCNA, Reuters

"Severní Korea trvá na tom, že jakékoli sankce jsou nespravedlivé, a pokud budou zpřísněny, je vysoká pravděpodobnost, že KLDR provede jaderný test," řekl jihokorejský analytik Pek Sung-ču.

Agentura Reuters poukázala na satelitní snímky z poslední doby, které svědčí o tom, že KLDR opravila starou silnici vedoucí k jaderné testovací lokalitě na hornatém severovýchodě země a že rovněž odhrnula sníh od jednoho z podzemních tunelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků