Hlavní obsah
Separatisté v Kamerunu mávají svými vlajkami (ilustrační foto) Foto: Reuters TV, Reuters

Separatisté v Kamerunu unesli desítky žáků

Jednaosmdesát lidí, především žáků místní školy, bylo uneseno v pondělí ve městě Bamenda na severozápadě Kamerunu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na armádní zdroje. Za únosem zřejmě stojí anglojazyční separatisté na severozápadě převážně frankofonního Kamerunu.

Separatisté v Kamerunu mávají svými vlajkami (ilustrační foto) Foto: Reuters TV, Reuters
Separatisté v Kamerunu unesli desítky žáků

„Celkem bylo uneseno 81 lidí včetně ředitele. Odvlekli je do buše,“ uvedl vojenský zdroj. Většinu unesených tvoří děti na druhém stupni školy, ale odvlečeni byli i jeden z učitelů a řidič. Mluvčí vlády uvedl, že kabinet případ sleduje, ale nemůže k němu říci více. Podle serveru Journal du Cameroun bezpečnostní síly v provincii už spustily záchrannou akci.

Únosci podle agentury DPA požadovali uzavření školy, řekl reverend místní presbyteriánské církve Samuel Fonki Forba: „Požádali nás, abychom zavřeli školu, aby mohli propustit studenty. Nemáme jinou možnost, zavřeme školu.”

Separatisté, kteří jednostranně vyhlásili samostatnou Ambazonii, vydávají v oblasti vlastní pasy a tisknou peníze, uzavřeli školy a vyhlásili zákaz vycházení.

Nechtějí používat francouzštinu

Separatistické hnutí vzniklo v roce 2017 poté, co vláda rozehnala opakované protesty. Zahájili je v roce 2016 učitelé a advokáti, kteří vstoupili do stávky na protest proti tomu, že musejí používat francouzštinu. Zásahy vládních sil proti vzbouřencům si vyžádaly desítky obětí jak na straně vzbouřenců, tak policistů a vojáků. [celá zpráva]

Bamendu a další města na severovýchodě země opustila část obyvatel, která odešla do bezpečnější frankofonní části.

Napětí sahá hluboko do minulosti. Po první světové válce německou kolonii získala z větší části Francie, ale severozápadní část měli pod kontrolou Britové. Před vyhlášením nezávislosti v roce 1960 obyvatelé v oblasti hlasovali, že chtějí být součástí Kamerunu a nepřipojit se k Nigérii. Stěžují si však, že je vláda upozaďuje.

Ve střetech mezi separatisty a armádou zahynul na konci října americký misionář Charles Trumann Wesco, který do země přijel před čtrnácti dny i s osmi dětmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků