Hlavní obsah

Režisér Cameron sestoupil do nejhlubšího místa na planetě

Hollywoodský režisér James Cameron v pondělí ráno dokončil sestup na nejhlubší místo na planetě. Jako první na světě režisér filmu Titanic sestoupil ve speciální ponorce sám do nejnižší oblasti dna Mariánského příkopu, která se nachází téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.

Režisér Cameron sestoupil do nejhlubšího místa na planetě

Krátce před osmou hodinou ráno místního času (před půlnocí SELČ) sestoupila Cameronova ponorka Deepsea Challenger v Mariánském příkopu až na místo Challenger Deep. Dosáhla hloubky 10 898 metrů pod hladinou Tichého oceánu, uvedla National Geographic Society, která byla partnerem expedice.

James Cameron u miniponorky Deepsea Challenger

Foto: Reuters

"Všechny systémy v pořádku," hlásil Cameron po sestupu na dno. "Nemůžu se dočkat, až se s vámi podělím o to, co tady vidím," napsal režisér z hloubky přes Twitter.

Cameron se pod hladinu v oblasti asi 320 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam ponořil v 5:50 místního času (neděle 21:50 SELČ) a dna dosáhl po více než dvou hodinách. Po průzkumu a filmování dna se po poledni místního času vynořil zpět na hladinu. Cesta zpět mu trvala jen 70 minut, uvedl časopis National Geographic.

Miniponorka Deepsea Challenger na začátku sestupu

Foto: Reuters

Nejzazší mořskou hlubinu na Zemi dosud navštívili jen dva lidé. První a dosud jedinou návštěvu vykonali v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard. Nic zvláštního neviděli, protože jejich přístroj zvířil velké množství písku ze dna.

Kanadský filmový tvůrce se ve speciální jednomístné ponorce stal rekordmanem v nejhlubším sólovém ponoru už počátkem března. Tehdy ponorku Deepsea Challenger vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guineje a sestoupil v ní do hloubky 8,2 kilometru. Sbíral tam vzorky ze dna a také filmoval za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením.

Spouštění miniponorky Deepsea Challenger

Foto: ČTK/AP

Cameron je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku. Díky filmu se dostal k vývoji kamer pro filmování ve velkých hloubkách a k technologii pro průzkum takovýchto oblastí.

Úzká ponorka podle Cameronova vlastního návrhu je sedm metrů vysoká, ve vodě má vertikální polohu a otáčí se při vzestupu kolem své osy. Cameronova zařízení pro expedici znamenají průlomy ve vědě o materiálech, konstrukčním inženýrství a zobrazování stereoskopickou ultraminikamerou pro největší hloubky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků