Hlavní obsah

Při nepokojích v Thajsku postřeleni dva studenti

Protivládní protesty thajské opozice pokračují v Bangkoku, kde policie varovala studenty před účastí v pouličních demonstracích poté, co dva z nich postřelil neznámý ozbrojenec. Informovala agentura o tom agentura AP.

Při nepokojích v Thajsku postřeleni dva studenti

Útok se odehrál ve čtvrtek večer. Asi stovka studentů přecházela před domem thajského premiéra Samaka Suntcharavedže, když do davu začal střílet neznámý muž z kolemjedoucí motorky. Incident vyvolal obavy, aby politická krize v zemi nepřerostla v násilí.

Premiér Suntcharavedž, o jehož odstoupení opozice usiluje, ve čtvrtek navrhl vyhlášení referenda. Kritici ale jeho krok odmítli jako zdržovací taktiku, která protesty ukončit nepomůže.

.: Thajci okupují zahrady před sídlem premiérafoto: ČTK/AP

Tisíce protivládních demonstrantů už jedenáctý den okupují komplex úřadu thajského premiéra a trvají na tom, že neodejdou, dokud Suntcharavedž nepodá demisi. Premiér v úterý vyhlásil výjimečný stav v Bangkoku a dal tak armádě právo znovu nastolit pořádek. Vedení armády ale odmítlo proti protestujícím zakročit silou.

Organizátorem protestů je Lidové spojenectví pro demokracii (PAD). Jeho spolupředseda Sonti Limtchongkul dnes řekl, že se lidé nehnou z místa, dokud bude premiér ve funkci. "Dokud (Suntcharavedž) trvá na tom, že zůstane ve funkci, nikam nepůjdeme. Je jedno, jestli to potrvá dny nebo roky nebo dokonce do příštího života," řekl před davem shromážděným ve vládním komplexu.

.: Thajský premiér oznamuje vyhlášení výjimečného stavufoto: Reuters/Kerek Wongsa

PAD, které sdružuje jinak dost nesourodé síly nacionalistů, roajalistů a pravicových odborů, stálo v roce 2005 za demonstracemi, jež o rok později vedly ke svržení vlády tehdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry. Ta byla obviňována z rozsáhlé korupce. Také nynější vláda je podle PAD zkorumpovaná a pokračuje v politice Šinavatry, který se před případným stíháním uchýlil do exilu do Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků