Hlavní obsah
Zakázané město v Pekingu Foto: Grace Liang , Reuters

Peking zasáhla brzká zima kvůli omylu Úřadu pro úpravu počasí

Čínským meteorologům se podařilo vyvolat nejranější sněžení nad Pekingem za poslední dekádu, ovšem omylem. "Pomohl" jim k tomu jodid stříbrný vpravený do dešťových mraků.

Zakázané město v Pekingu Foto: Grace Liang , Reuters
Peking zasáhla brzká zima kvůli omylu Úřadu pro úpravu počasí

Státní Úřad pro úpravu počasí do mraků vstříkl 186 dávek chemické sloučeniny. Jodid stříbrný měl spustit déšť na vyprahlou zemi a podpořit obilnou produkci. Místo deště však o víkendu zasáhla Peking studená fronta a husté sněžení, které ochromilo provoz na silnicích, na železnici i ve vzdušné dopravě.

Zakázané město v Pekingu

Foto: Grace Liang , Reuters

Ovlivňování počasí není v Číně nic neobvyklého. V únoru úřady v Pekingu vyvolaly sněžení, aby ulehčily zemi od sucha. Před oslavami říjnového 60. výročí komunistického zřízení v zemi zase armáda rozstřílela mraky, aby v den výročí bylo nebe nad hlavním městem blankytně modré.

Zatímco jih Číny se často potýká se záplavami, její sever je vyprahlý. Kupříkladu v provincii An-chuej pršelo o víkendu poprvé za dva měsíce. Čínští zemědělci často na dešťové vodě plně závisí, protože nemají zavlažovací systémy. Vláda chce situaci na severu země změnit a plánuje tam vodu přivádět ze vzdálených jižních přehrad. [celá zpráva]

FOTO: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků