Hlavní obsah
Foto: David Ryneš, Mapy.cz

OSN kritizovala Austrálii kvůli uprchlickým táborům

Zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva migrantů François Crépeau kritizoval v pátek v Canbeře Austrálii za uprchlické tábory v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea, které navštívil v předchozích dnech. Informoval o tom server BBC. Podle Crépeaua jsou podmínky v táborech ”kruté, nehumánní a ponižující”.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz
OSN kritizovala Austrálii kvůli uprchlickým táborům

„Austrálie by vehementně protestovala, pokud by se s jejími občany zacházelo v jiných zemích tak, jako s migranty v těchto táborech,” uvedl kanadský právník Crépeau. Podle něj je Austrálie zodpovědná za to, jak se s lidmi, které do těchto táborů pošle, zachází.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi, a posílá je do táborů v Nauru a Papui-Nové Guineji. Za provozování táborů Canberra těmto státům platí. Australská vláda prohlašuje, že takto bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Většina žadatelů o azyl je z Afriky, Asie a Blízkého východu. Tento měsíc Amnesty International přirovnala zmiňované uprchlické tábory k vězením pod širým nebem. Australský premiér Malcolm Turnbull kritiku odmítl jako „absolutně nepravdivou”.

Zmocněnec OSN Crépeau však Austrálii i pochválil, a to za některé pozitivní kroky v migrační politice. Například za její loňské rozhodnutí přijmout dalších 12 000 uprchlíků nad běžnou roční kvótu. Ta činí 13 750 osob. Upřednostňovat se přitom Austrálie v tomto případě rozhodla běžence ze Sýrie prchající před občanskou válkou.

Související téma:

OSN

 

Foto: OSN, Novinky

Crépeau ocenil i dohodu Austrálie se Spojenými státy z minulého víkendu o přesídlení stovek uprchlíků z Nauru a Papuy-Nové Guiney do USA. Podle zmocněnce OSN je to „skvělý začátek” pro řešení problému, které by mělo zahrnovat zavření těchto táborů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků