Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Obhájce lidských práv Wang dostal v Číně 4,5 roku vězení

Známý advokát specializovaný na obhajobu lidských práv Wang Čchüan-čang byl v Číně odsouzen k 4,5 roku vězení za podvracení státní moci. Kromě toho byl na pět let zbaven politických práv, oznámil v pondělí soud ve městě Tchien-ťin na severovýchodě Číny. Soudní proces se odehrál v prosinci za zavřenými dveřmi, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Obhájce lidských práv Wang dostal v Číně 4,5 roku vězení

Advokát se zabýval případy, které čínské úřady vnímají velmi citlivě, například obviněním z policejního násilí. Hájil politické aktivisty, členy zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung a rolníky, kterým vyvlastnili půdu.

V srpnu 2015 se stal nezvěstným při zátahu proti aktivistům za lidská práva a právníkům. Podle agentury AP neměl více než tři roky přístup ke svým právníkům nebo rodině.

Wang patří mezi více než 200 právníků a obhájců lidských práv, kteří byli zadrženi v roce 2015, desítky z nich byly odsouzeny k trestům vězení. Oficiálně byl obviněn z podvracení v lednu 2016.

Jeho manželka Li Wen-cu si v prosinci stěžovala, že jí úřady nedovolují manžela navštěvovat, stejně jako sedmi právníkům, které najala na jeho obhajobu. O osud advokáta se zajímají také Spojené státy a Evropská unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků