Hlavní obsah
V oblasti korálového trojúhelníku žije 3000 druhů ryb Foto: Profimedia.cz

Mizející korálové útesy ohrožují život v jihovýchodní Asii

Největší oblast korálů, tzv. korálový trojúhelník, který se nachází v okolí ostrovů jihovýchodní Asie, by mohla do konce století zmizet. Podle Organizace na ochranu životního prostředí (WWF) vymřelo už 40 procent korálů. Oblast je svou rozmanitostí přirovnávána k mořskému amazonskému pralesu.

V oblasti korálového trojúhelníku žije 3000 druhů ryb Foto: Profimedia.cz
Mizející korálové útesy ohrožují život v jihovýchodní Asii

V posledních desítkách let ale vymírá, tím mizí i ryby, které v okolí útesů žijí a to následně ohrožuje rychle rostoucí populaci jihoasijských států, které jsou na lovu ryb značně závislé. Důvodem destrukce jsou hlavně horší kvality vody a oteplování klimatu.

Podle zprávy WWF se na konci století dá fauna i lidská populace tohoto regionu do pohybu, protože nebude mít dostatek jídla. Zmizí ryby, ve společnosti začne chaos, ekonomiky padnou, varuje zpráva.

"Za posledních 40 let vzrostla teplota planety o 0,7 stupně a zničilo to 40 procent útesů. Co se pak stane, až teplota poroste o čtyři nebo šest stupňů?" komentoval výsledky autor zprávy Ove Högh- Guldberg.

Území tzv. korálového trojúhelníku zabírá sice jen jedno procento zemského povrchu, jsou v něm ale tři čtvrtiny všech žijících korálů a třetina všech korálových ryb.

Korálový trojúhelník

Oblast se nachází v mořích v okolí ostrovů jihovýchodní Asie. Je vymezena Indonésií, Filipínami, Malajsií, Papuou Novou Guineou, Šalamounovými ostrovy a Východním Timorem.

Oblast pokrývá 5,4 miliónu kilometrů čtverečních, nachází se v ní 600 druhů stavebních korálů, což je 75 všech ve světě známých druhů. V útesů žijí 3000 druhů ryb.

Korály ničí emise CO2. Státy jako Indonésie nebo Malajsie se sice úbytku obávají, ale současně přiznávají, že emise nemohou snížit o 30 procent, jak by bylo potřeba. "Samozřejmě že část viny má oteplování, ale největší dopad má horší kvalita vody kvůli vypouštěným odpadům a výbušniny, které někteří rybáři používají," řekl Marwansyah Lobo Balia z indonéského ministerstva životního prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků