Hlavní obsah
Čeští vojáci před velitelstvím v Bamaku, které stráží. Foto: Oldřich Danda, Právo

Ministr obrany Stropnický navštívil české vojáky v Mali

České vojáky působící v Mali ve čtvrtek navštívil ministr obrany Martin Stropnický. V zemi mají Češi na starosti ochranu velitelství výcvikové mise Evropské unie (EUTM) a částečně i samotný výcvik. Od začátku roku jsou na severu afrického státu také první příslušníci českých speciálních sil.

Čeští vojáci před velitelstvím v Bamaku, které stráží. Foto: Oldřich Danda, Právo
Ministr obrany Stropnický navštívil české vojáky v Mali

Ministr si během své jednodenní návštěvy prohlédl velitelství výcvikové mise v hlavním městě Bamaku a setkal se s jeho velitelem Wernerem Alblem.

Stropnický po setkání s ním novinářům řekl, že česká armáda by mohla do Mali vyslat zdravotní jednotku. "Tu, která pracuje přímo v prvním sledu, která poskytuje první pomoc v poli a která umožňuje přesun vrtulníkem do většího zařízení," uvedl.

V programu Stropnického byla i návštěva výcvikového centra Koulikoro, kde působí čtyři čeští instruktoři. Za úkol mají zlepšit například taktiku maliských vojáků.

Celkem česká armáda do mise pod patronací Evropské unie vyslala téměř 40 vojáků. Většina z nich hlídá velitelství v hlavním městě na jihu země. I když je místní situace v posledních měsících relativně klidná, teroristé nedávno například napadli jeden z bamackých hotelů v centru města. Při útoku zemřelo přes 20 lidí. [celá zpráva]

Česká armáda se účastní i mise OSN (MINUSMA) na neklidném severovýchodě, kde se odehrávají boje s islámskými radikály. Celkem do ní vyšle 25 příslušníků 601. skupiny speciálních sil generála Moravce. Menší část je na místě od počátku ledna, zbytek dorazí v únoru. Působit v zemi budou až do října.

Na severu Mali v roce 2012 povstali místní Tuarégové a spolu s Araby požadovali na ústřední maliské vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu země nezávislost. Neklidu využili také islamisté napojení na Al-Káidu, proti nimž však v roce 2013 zasáhla Francie. Loni separatisté s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží právě mírová mise OSN.

Související téma:

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Foto: Petr Hloušek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků