Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters

KLDR zřejmě odpálila balistickou raketu z ponorky

Severní Korea v sobotu podle všeho odpálila balistickou raketu z ponorky. Uvedl to podle agentury Reuters společný sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Střela byla odpálena ve vodách u východního pobřeží Korejského poloostrova. Zkouška ale zřejmě v první fázi letu skončila nezdarem, sdělila také jihokorejská armáda.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters
KLDR zřejmě odpálila balistickou raketu z ponorky

Vypálení severokorejské rakety ostře odsoudil japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého jde o jasné zpochybnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vypálení rakety ale národní bezpečnost Japonska vážně nezasáhlo, citovala šéfa kabinetu japonská média.

Krok totalitní Severní Koreje byl oznámen v době probíhajícího summitu NATO ve Varšavě a den poté, co Spojené státy a Jižní Korea slíbily, že v Jižní Koreji umístí vyspělý protiraketový systém THAAD, který by vyvažoval severokorejskou hrozbu. Čína, Rusko i Severní Korea tvrdí, že systém THAAD by americkým radarům mohl pomoci lokalizovat rakety v těchto zemích.

USA vyhlásily sankce proti Kimovi

Spojené státy tuto středu vůbec poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho represivního režimu. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na miliónech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR označila americké sankce za "vyhlášení války". [celá zpráva]

Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou v cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány. KLDR balistickou raketu z ponorky odpálila zřejmě také v letos 23. dubna. Severokorejský režim to označil za "velký úspěch" a Kim Čong-un tehdy uvedl, že země je nyní schopna zasáhnout Soul i americké území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků