Hlavní obsah

KLDR vyhlásila bojovou pohotovost

Severokorejský předák Kim Čong-il nařídil miliónové armádě své země, aby přešla do stavu bojové připravenosti. Uvedl to v úterý britský list Daily Telegraph s odvoláním na jihokorejskou tiskovou agenturu Jonhap. Později mluvčí severokorejské vlády uvedl, že KLDR zmrazí všechny styky s Jižní Koreou včetně veškeré komunikace.

KLDR vyhlásila bojovou pohotovost

„Doufáme, že nenastane válka, jestliže nás ale Jižní Korea zaštítěná USA a Japonskem zkusí napadnout, Kim Čong-il nařídil dokončit sjednocení země, které nebylo uskutečněno během korejské války,“ stálo v prohlášení Severní Koreje z 20. května. V ten den Soul obvinil KLDR z potopení své lodě.

Během korejské války, která vypukla v roce 1950, obě strany usilovaly o sjednocení země pod svou vládou. K tomu nedošlo. Korea, která byla osvobozena na konci druhé světové války z japonského područí, zůstává nadále rozdělena.

Severokorejský vůdce Kim Čong-il se naposledy na veřejnosti objevil v polovině srpna.

Foto: KCNA , Reuters

Severokorejská armáda v úterý navíc obvinila jihokorejské námořnictvo z opakovaných průniků do výsostných vod KLDR a pohrozila Soulu vojenskou odvetou, jestli bude v takovýchto akcích pokračovat. Informovala o tom severokorejská agentura KCNA.

"Během deseti dnů překročily hranici desítky jihokorejských plavidel. Je to záměrná provokace, jejímž cílem je vyprovokovat další vojenský konflikt ve Žlutém moři," uvedla armáda KLDR. "Pokud budou tyto průniky pokračovat, Sever zahájí vojenská opatření k obraně svých teritoriálních vod," dodala KCNA.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany jakékoli překročení společné hranice plavidly Jižní Koreje popřel.

Propad na burze

Zpráva o vyhlášení bojové pohotovosti severokorejských sil sice nebyla jihokorejskou vládou potvrzena, přesto se okamžitě propadla soulská burza o 3,2 procenta, což je více než propady na ostatních asijských trzích.

Napětí mezi oběma Korejemi, které jsou nadále ve válečném stavu, se zostřilo poté, co se u sporné námořní hranice potopila 26. března jihokorejská fregata Čchonan. [celá zpráva]

Mezinárodní vyšetřování potvrdilo na základě jasných důkazů, že loď potopilo severokorejské torpédo. Pchjongjang však obvinění striktně odmítá.[celá zpráva]

KLDR chce střílet na reproduktory

Jižní Korea v pondělí kvůli torpédovému útoku ukončila veškerý vzájemný obchod se svým severním sousedem, který představuje 13 procent HDP KLDR. Zakázala také severokorejským lodím vplouvat do svých vod a podél demilitarizovaného pásma staví množství reproduktorů, která mají hlásat propagandu. [celá zpráva]

Pchjongjang už řekl, že do reproduktorů bude střílet. „Jestliže Jižní Korea postaví nová zařízení psychologické války, jako jsou reproduktory, a bude ignorovat naše požadavky, zamíříme na ně a zahájíme palbu, abychom je zničili.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků