Hlavní obsah
 

Jihokorejský prezident chtěl navštívit Sever. Máme špatné silnice, vymlouval mu to Kim

První schůzka severokorejského vůdce Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem přinesla v pátek v pohraniční vesnici Pchanmundžom i několik bizarních momentů. Když Mun projevil zájem navštívit posvátnou horu Pektu-san u hranic s Čínou, Kim mu to vymlouval, že mají špatné silnice. Společně pak oba zasadili strom.

 
Jihokorejský prezident chtěl navštívit Sever. Máme špatné silnice, vymlouval mu to Kim

Kim upozornil, že dopravní infrastruktura není tak dobrá jako jihokorejská a zmínil, že jeho vyslanci oceňovali korejské rychlovlaky. Kim však podle listu Korea Times dodal: „Připravíme to, takže když přijedete, budete se cítit pohodlně.“

Mun na to zareagoval slovy: „Jestliže se železnice mezi Korejemi propojí, tak Sever i Jih budou moci využívat rychlovlaky.“

V zasedací místnosti, kde jednali Mun Če-in a Kim Čong-un byla vyobrazena i hora

Foto: Reuters Tv, Reuters

Pektu-san
Sopka Pektu-san vysoká 2744 metrů, v jejímž kráteru je Nebeské jezero, hraje důležitou roli v korejské mytologii. Právě na této hoře, kde pramení i dvě pohraniční řeky Jalu a Tuman, se měl zrodit korejský národ. Tohoto mýtu využila i Severní Korea, podle které se na této hoře údajně narodil druhý vůdce Kim Čong-il. I když Sověti uváděli, že se narodil u Chabarovsku.

Z hory Pektu-san také pocházela půda nasypaná ke stromu, který představitelé obou Korejí zasadili. Další prsť byla z jihokorejské hory Halla-san. K zalití byla použita voda jihokorejské řeky Han a severokorejské řeky Tedong.

Uskuteční se i další schůzky

Podle tiskového mluvčího Mun Če-ina řekl jihokorejský prezident také, že pokud by ho Kim navštívil v Modrém domě (sídlo jihokorejských prezidentů), přivítal by ho mnohem okázaleji s většími ceremoniálními poctami. Kim na to odvětil: „Když mne pozvete, mohl bych přijet kdykoli.“

Kim též uvedl: „Navrhl jsem častější schůzky. Potřebujeme velké úsilí, aby se situace nevrátila na začátek.“

Slavnostní uvítání na úvod setkání Mim Čong-una a Mun Če-ina

Foto: Reuters

Jednalo se i o jaderném odzbrojení 

Kim se snažil bagatelizovat i skeptické hlasy varující, že se nepokročí v otázce odzbrojení: „Za sto dní jsme udělali to, co jsme nebyli schopni udělat za jedenáct let. Když půjdeme společně, situace nebude horší než teď.”

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v Domě míru, kde jednali.

Foto: Reuters

Vůdci Severní a Jižní Koreje při summitu jednali o denuklearizaci Korejského poloostrova, o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi a o způsobech, jak nastolit na poloostrově trvalý mír, uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta.

Ten se k tématům debaty vyjádřil po první části pátečního jednání, která se uskutečnila před polednem místního času (v noci na pátek SELČ). Kim a Mun obědvali odděleně, každý na své straně hranice; po obědě je plánována druhá etapa rozhovorů. Munův mluvčí řekl, že dosavadní rozhovory byly „upřímné a otevřené”.

Kolona vozidel jihokorejského prezidenta Mun Če-ina

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Vůdci jeli v mercedesech 

Jihokorejská média také věnují pozornost koloně vozidel, ve které jel Mun Če-in. Uvádějí, že z třinácti aut byla naprostá většina zahraničních a jen bílý policejní Hyundai Genesis v jejím čele byl domácího původu. Prezident jel v jednom z maybachů, v koloně byly dále dva mercedesy třídy S, pět Cadillaků Escalade a dvě dodávky Chevrolet Starcraft a Mercedes Sprinter.

Severokorejská ochranka doprovází mercedes s vůdcem Kim Čong-unem.

Foto: Reuters

V mercedesu jel i severokorejský vůdce Kim Čong-un. Vedle něj běžela ochranka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků