Hlavní obsah
Pozůstalí pláčí na pátečním pohřbu námořníků. Foto: Jung Yeon-je/Pool, Reuters

Jihokorejský ministr obrany slíbil severu pomstu za potopení lodi

Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong v neděli přislíbil, že armáda podnikne odvetné opatření proti původcům potopení válečné lodi, při kterém v březnu zahynulo 46 námořníků. Příčiny neštěstí zatím nebyly oficiálně stanoveny, podle mnohých názorů za ním ale stál útok ze strany sousední komunistické KLDR.

Pozůstalí pláčí na pátečním pohřbu námořníků. Foto: Jung Yeon-je/Pool, Reuters
Jihokorejský ministr obrany slíbil severu pomstu za potopení lodi

"Ti, kteří jsou za to odpovědní a kteří zabili naše vojáky, musejí za to zaplatit," prohlásil ministr v jihokorejské televizi KBS.

"Musíme podniknout odvetu, ať už bude vypadat jakkoli," dodal. Kim Te-jong tak navázal na prohlášení velitele jihokorejského vojenského námořnictva, admirála Kim Song-čchana. "Nebudeme jen nečinně sedět tváří v tvář těm, kdo způsobili našim lidem takovou bolest," prohlásil na pátečním pohřbu námořníků.

Jižní Korea oficiálně z útoku svého severního souseda a rivala neobvinila, jihokorejský ministr obrany nicméně před týdnem prohlásil, že nejpravděpodobnější příčinou potopení korvety Čchonan ve Žlutém moři byl torpédový útok.

Také v předběžné zprávě mezinárodní komise vyšetřující neštěstí se konstatuje, že podle vizuální inspekce lodi, jejíž dvě hlavní části již byly vyzdviženy z moře, byl důvodem potopení vnější podmořský výbuch.

Za útok velitel povýšil?

Severní Korea jakýkoli podíl na incidentu popřela, ale podle některých zdrojů byl krátce po útoku odměněn povýšením její velitel operačního plánování generálního štábu, Kim Mjong-Guk.

Výbuch z 26. března roztrhl plavidlo o výtlaku 1200 tun se 104 členy posádky na palubě, když bylo na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí západně od Korejského poloostrova. Osmapadesát členů posádky, včetně kapitána lodi, se podařilo dostat do bezpečí.

V úterý má jednání nejvyšších jihokorejských vojenských špiček o incidentu předsedat prezident I Mjong-bak, což je poprvé v historii země. Zatím není jasné, co ze schůze vzejde. Vztahy obou Korejí jsou v jakémsi právním vakuu.

Válečný konflikt z let 1950-53, který fakticky rozdělil Korejský poloostrov na dvě části, byl ukončen pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou. Tu chce Severní Korea ovšem uzavřít s USA a nikoli s Jižní Koreou, jejíž státní zřízení ani neuznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků