Hlavní obsah
Jihoafrický prezident Thabo Mbeki Foto: Siphiwe Sibeko , Reuters

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) v sobotu vyzvala prezidenta Thaba Mbekiho, aby se vzdal funkce. Mbeki podle generálního tajemníka kongresu Gwede Mantasheho souhlasil a odstoupí do příštího dubna, kdy končí jeho řádný mandát.

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki Foto: Siphiwe Sibeko , Reuters
Jihoafrický prezident Mbeki odstoupí

Podle tiskových agentur tak Mbeki prohrál v mocenském souboji s předsedou ANC Jacobem Zumou, jehož se snažil obvinit z korupce. "Mbeki výzvu přijal a slíbil, že bude spolupracovat na formalitách," řekl Mantashe. Parlament prý začne prezidentovo odvolání připravovat příští týden.

Agentura AP napsala, že odstoupí-li ze solidarity s Mbekim také vláda, čeká Jihoafrickou republiku ekonomický i politický otřes. ANC hodlá ministry požádat, aby setrvali ve funkcích.

Mbeki stojí v čele JAR od roku 1999. Vystřídal ve funkci Nelsona Mandelu a minulý týden řekl vládě, že se podrobí rozhodnutí ANC, ať bude jakékoli.

Tlak na Mbekiho odstoupení se v ANC vystupňoval, když soud minulý týden zamítl obvinění z korupce proti Zumovi. Mbeki se tak pokoušel odstranit svého největšího soupeře v boji o příští prezidentský mandát.

V JAR prezident současně řídí vládu a na pět let ho jmenuje volený parlament. ANC dominuje jihoafrické politické scéně od roku 1994, parlamentní volby se mají konat příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků