Hlavní obsah

Je mi u ..., co si myslí svět, Kim je můj přítel, prohlásil při návratu z KLDR basketbalista Rodman

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se setkal s bývalým americkým basketbalistou Dennisem Rodmanem. Ten po oslovení novináři nešetřil vulgárními výrazy, na otázku ohledně vězněného misionáře prohlásil, ať se žurnalisté zeptají „debilů” Baracka Obamy a Hillary Clintonové. O schůzce v sobotu informovala severokorejská tisková agentura KCNA.

Je mi u ..., co si myslí svět, Kim je můj přítel, prohlásil při návratu z KLDR basketbalista Rodman

Američan byl letos na návštěvě KLDR už podruhé. Vládce země, která mimo jiné podle odhadů drží v koncentračních táborech kolem 200 000 lidí, označuje za svého "přítele".

Rodman v sobotu z KLDR odletěl po pětidenní návštěvě a po přistání v Pekingu reagoval na otázky novinářů ohledně amerického misionáře Kennetha Bae podrážděně a prohlásil, že se ho to netýká, napsala agentura AP. "Víte co? To není moje věc, ptát se na Kennetha Bae," řekl Rodman. "Zeptejte se na to Obamy. Zeptejte se Hillary Clintonové," křičel zjevně popuzený Rodman. "Zeptejte se těchhle debilů."

Rodman na letišti nepříliš ochotně pohovořil s novináři a za jejich otázky jim vynadal.

Foto: Kyodo, Reuters

Zatímco v ústech převaloval nezapálený doutník, ukazoval Rodman sérii fotografií, na nichž byl při rozhovoru s Kimem u jídla. "Je to můj přítel na celý život. Nestarám se o to, co si o něm lidi myslíte. Je mi u prdele, co si o něm myslí svět, on je můj přítel," dodal.

Rodman, který býval hvězdou NBA, odletěl do Severní Koreje, když Pchjongjang nečekaně zrušil pozvání pro Roberta Kinga, zvláštního amerického vyslance pro humanitární otázky. Vyslanec se měl v Pchjongjangu pokusit vyjednat propuštění pětačtyřicetiletého misionáře Kennetha Bae.

Fotografie Rodmana s Kimem, které basketbalista ukázal novinářům.

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Bae letos v květnu dostal trest 15 let nucených prací za "protistátní zločiny". Severokorejský režim ho zadržel v listopadu loňského roku, když do země přijel s turistickou skupinou. Podle ochránců lidských práv se ve vězení prudce zhoršil jeho zdravotní stav.

Dennis Rodman při návratu ze Severní Koreje

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Podle krátké zprávy, kterou zveřejnila KCNA, si Kim a Rodman společně strávený čas užili; dopřáli si večeři a podívali se na basketbalový zápas. Kim prý Rodmana "vřele uvítal" a "srdečně s ním pohovořil".

Podle agentury AP řekl Rodman již dříve novinářům, že během pětidenní mise chce zahájit v severokorejské metropoli basketbalovou ligu a popřel, že by jel jednat o osudu misionáře.

Kenneth Bae na snímku z roku 2011

Foto: ČTK/AP

"Nebudu v Severní Koreji jako diplomat. Jedu se tam dobře bavit, posedět s kamarádem Kimem a jeho rodinou, zahájit tamní basketbalovou ligu, nic víc," prohlásil výstřední, 201 centimetrů vysoký sportovec, který se při zastávce v Pekingu na cestě z USA do KLDR před novináři objevil ve svých typických slunečních brýlích na očích, ozdobený piercingem ve spodním rtu a obou nosních dírkách.

Dvaapadesátiletý Rodman, který již dříve označil severokorejského diktátora za "úžasného kluka", by prý rád trochu přispěl k překonání kulturních rozdílů a "lidem po celém světě ukázal, že Američané si mohou se Severokorejci rozumět". [celá zpráva]

Třicetiletý severokorejský komunistický vůdce Kim Čong-un je velkým fanouškem basketbalu a při předchozí Rodmanově návštěvě si podle všeho oba muži dobře rozuměli.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků