Hlavní obsah
Policie na jihu Filipín Foto: Romeo Ranoco, Reuters

Islamisté na Filipínách unesli katolického kněze a třináct věřících

Ozbrojení islámští teroristé ve středu ve městě Marawi na jihu Filipín unesli katolického kněze a dalších třináct křesťanů. Učinili tak krátce poté, co filipínský prezident Rodrigo Duterte v oblasti vyhlásil stanné právo, aby tak vytvořil podmínky pro účinnější boj s terorismem. Tvrdí, že jih země terorizuje Islámský stát.

Policie na jihu Filipín Foto: Romeo Ranoco, Reuters
Islamisté na Filipínách unesli katolického kněze a třináct věřících

„Hrozí, že pokud se vládní síly vyslané proti nim nestáhnou, rukojmí zabijí,“ cituje The Daily Mail arcibiskupa Socratese Villegase.

Únosu předcházely boje filipínských bezpečnostních složek s islámskými ozbrojenci, kteří se vojákům postavili na odpor, když si do Marawi v úterý večer přišli pro vůdce Islámského státu na Filipínách Isnilona Hapilona.

„Musel jsem vyhlásit stanné právo na skupině ostrovů Mindanao. Je naší ústavní povinností vymoci právo a zajistit bezpečnost,” prohlásil Duterte podle CNN. Kvůli násilí zkrátil návštěvu Ruska.

Operace v Marawi se ale nezdařila, teroristé se ve 200tisícovém Marawi opevnili, zapalovali domy a s armádou svádějí partyzánský boj.

Spojené státy považují Hapilona za jednoho z nejnebezpečnějších teroristů světa a vypsaly na jeho hlavu odměnu ve výši pěti miliónů dolarů. To je v přepočtu asi 118,3 miliónu korun. Vůdce filipínské větve Islámského státu je nebezpečný zejména proto, že se snaží sjednotit všechny frakce islámských radikálů v zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků