Hlavní obsah
 

Indická studentka, kterou hromadně znásilnili v autobuse, zemřela

Třiadvacetiletá indická studentka, která byla na cestě autobusem znásilněna a se svým přítelem brutálně zbita skupinou útočníků, zemřela nemocnici v Singapuru. Oznámilo to vedení nemocnice. Její napadení vyvolalo v Indii řadu protestů za větší ochranu před sexuálním násilím. Podle prohlášení nemocnice dívka zemřela "pokojně" v sobotu ve 4:45 místního času.

 
Indická studentka, kterou hromadně znásilnili v autobuse, zemřela

Indická policie již v souvislosti s útokem zatkla šest lidí, uvedla agentura AP.

Dívka utrpěla závažná poranění mozku a těla a začaly jí selhávat životně důležité orgány. [celá zpráva]

V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru, kde o ni pečoval tým osmi specialistů v nemocnici Mount Elizabeth. Léčbu hradí indická vláda. [celá zpráva]

Lidé zapalují svíčky za oběť znásilnění v Novém Dillí.

Foto: Rupak De Chowdhuri, Reuters

Mrtvé tělo dívky má být ještě v sobotu převezeno zpět do Indie. Soustrast už pozůstalým vyjádřili nejvyšší představitelé země včetně premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, který zesnulou ženu označil za "skutečnou hrdinku".

BEZ KOMENTÁŘE: Protesty proti benevolenci úřadů v Indii

Video: Novinky/Reuters

Připravují se mohutné protesty

Tragická událost vyvolala řadu protestů po celé Indii a další se chystají. V indické metropoli panují přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela velké oblasti uvnitř vládní čtvrti a v okolí památníku Indická brána v centru města. Právě tam probíhaly před Vánocemi velké demonstrace, během nichž se zranily desítky lidí a jeden policista zemřel.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Převoz oběti znásilnění v Indii

Video: Reuters

Příslušníci pořádkových sil proti jejich účastníkům zasahovaly slzným plynem a vodními děly. Uzavřeno je také nejméně deset stanic metra.

Ministr vnitra Sušílkumár Šinde v televizi NDTV apeloval na to, aby lidé památku zesnulé ženy uctili poklidně. "Prosím, nechoďte do ulic," žádal. Ke klidu vyzval rovněž šéf policie v Dillí. Premiér Singh prohlásil, že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl.

Členové jednotky rychlého nasazení připravují barikády na silnici vedoucí do Nového Dillí.

Foto: Rupak De Chowdhuri, Reuters

Pro útočníky žádají kastraci 

Účastníci demonstrace požadují, aby vláda zakročila proti obtěžování, kterému jsou pravidelně indické ženy vystavovány - od osahávání po vážné násilí. Podle odhadů určitému druhu sexuálního násilí jsou denně vystaveny tisíce žen, často je však vůbec nehlásí. Někteří z protestujících žádají pro násilníky zavedení trestu smrti nebo nucenou kastraci.

Podle současných zákonů je maximálním trestem za znásilnění doživotní vězení. Oběti znásilnění ovšem jen zřídka vznášejí obvinění kvůli sociálnímu stigmatu a strachu, že budou obviněny, že útok samy vyprovokovaly.

Dvojice úředníků v Novém Dillí sedí u rakve zemřelé indické studentky.

Foto: Edgar Su, Reuters

Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti těžšího trestu v mimořádně brutálních případech. V Indii se trest smrti vykonává jenom výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníkům, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008.

Po znásilnění spáchala sebevraždu

Mezitím vyšel najevo i další případ znásilnění s tragickým koncem. Ve středu spáchala v Indii sebevraždu sedmnáctiletá dívka, která se v listopadu stala obětí skupinového znásilnění. [celá zpráva]

Podle informací úřadů si vzala život poté, co se ji snažil vyšetřující policista přesvědčit, aby nepodávala obvinění proti násilníkům a provdala se za jednoho z nich. Úřady v souvislosti s tímto případem suspendovaly jednoho policistu a dva další propustily. Tři obvinění ze znásilnění byli zatčeni až ve čtvrtek v noci, tedy měsíc po oznámení znásilnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků