Hlavní obsah
Zimbabwští vojáci na přehlídce v Harare v roce 2010, kde je prezident Robert Mugabe vyzval, aby chránili národní bohatství včetně diamantových polí. Foto: Profimedia.cz

Dělníky na zimbabwských diamantových polích brutálně mučí

V diamantových polích v Zimbabwe jsou trestné tábory vedené policisty a vojáky, ve kterých končí vzpurní dělníci i lidé těžící bez povolení. Jsou tam brutálně mučeni, bičují je přes genitálie, bijí je holemi a pouštějí na ně hladové psy. Ženy jsou znásilňovány. Uvedeno to bylo v pořadu BBC Panorama, který zmiňuje, že Evropská unie zvažuje částečně uvolnit zákaz dovozu zimbabwských diamantů.

Zimbabwští vojáci na přehlídce v Harare v roce 2010, kde je prezident Robert Mugabe vyzval, aby chránili národní bohatství včetně diamantových polí. Foto: Profimedia.cz
Dělníky na zimbabwských diamantových polích brutálně mučí

Svědci pořadu vypovídají o úděsných podmínkách v táborech. Končí tam dělnicí naverbovaní policisty a vojáky, kteří odmítli poslušnost nebo chtěli příliš velký podíl na vytěžených diamantech, i civilisté, kteří se pokoušeli těžit diamanty sami načerno.

Jeden z vězňů, který byl propuštěn v únoru, popsal situaci v táboře v Marange, který tvoří několik velkých vojenských stanů obklopených ostnatým drátem: „Je to místo, kde se mučí, bijí tam horníky, že nejsou schopni chodit. Bili nás čtyřiceti ranami bičem ráno, čtyřiceti dopoledne a čtyřiceti večer.“

Sám nemůže používat jednu ruku a špatně chodí. „Bili mě tam poleny, bili mě přes chodidla, když jsem ležel na zemi. Když mě bili do kotníků, používali také kameny."

Zimbabwský prezident Mugabe vyobrazení na kartách jako císař obklopený pytli s diamanty i jeho policie bijící obyčejné lidi.

Foto: Profimedia.cz

Dodal, že v táboře vždy strávil několik dní, než přišli noví vězni. Ženy byly podle něj propouštěny dříve, většinou poté, co je znásilnili.

Jeden ze zimbabwských důstojníků BBC přiznal, že v táboře lidé umírali, ale nejsou o tom záznamy: „I když někdo umřel, vojáci to neoznámili, nechtěli, aby se to vědělo."

Policista se přiznal, že vězně bičoval přes genitálie

Člen policejní jednotky, který sloužil v hlavním táboře koncem roku 2008, přiznal, že vězně bičoval přes genitálie, topil je a vysmíval se jim. Běžně se také na ně pouštěli psi. „Mohli vězně připoutat a vypustit na ně psy, kteří je pokousali. Bylo slyšet hodně křiku.“ Dodal, že když pracoval v táboře, jedné ženě psi roztrhali prsa: „Nemyslím si, že to přežila.“

Další svědek uvedl, že skončil v nedalekém táboře Muchena v roce 2008. Znovu byl dopaden v roce 2010, zřejmě kvůli nelegální těžbě. Mezi lety 2008 a 2010 se nic nezměnilo. Pořád je hodně lidí bito nebo pokousáno psy.

Komise nic nezjistila

Tábory se nacházejí v oblasti Zengeni u Marange, kde jsou jedny z nejvýnosnějších diamantových polí na světě. Jeden z táborů leží půldruhého kilometru od dolu Mbada, který patří společnosti vlastněné blízkým přítelem prezidenta Roberta Mugabeho.

Prodej diamantů z oblasti Marange byl v roce 2009 zakázán mezinárodní iniciativou tzv. Kimberleyským procesem (KP). V tom jsou zastoupeni představitelé společností těžících a zpracovávajících diamanty, vlády i nevládní organizace. Cílem je zamezit prodeji tzv. krvavých diamantů, které na různých místech Afriky těží vzbouřenecké skupiny a financují si z nich svůj boj.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe

Foto: Philimon Bulawayo , Reuters

Podle představitelů KP, kteří v srpnu 2011 navštívili oblast, se situace výrazně zlepšila, i když problémy přetrvávají.

Mluvčí KP Nick Weston k objevu trestných táborů řekl BBC: "Nic takového jsme nezaznamenali.“

Evropská unie je podle BBC připravena povolit dovoz diamantů z oblasti Marange. V neveřejné zprávě, k níž se dostala právě BBC, se píše, že dva z dolů v oblasti už splňují mezinárodní standardy a proto by se mohly diamanty z nich prodávat na trzích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků