Hlavní obsah

Čína: Trest smrti pro vraha policistů vyvolal pobouření

V Šanghaji odsoudili k trestu smrti mladého Číňana, který ubodal šest policistů. Případ vyvolal veřejné pobouření, mnozí Číňané v něm vidí symbol odporu vůči zneužití státní moci.

Čína: Trest smrti pro vraha policistů vyvolal pobouření

K zabíjení mužů zákona se totiž mladík odhodlal v odvetě za špatné zacházení ze strany policistů. Ti ho před časem zatkli pro podezření z krádeže jízdního kola, během výslechu byl prý bit. Jang Ťia poté policisty zažaloval za psychickou újmu, jeho žaloba ale byla zamítnuta.

Šanghajské úřady se soud snažily ututlat. Již minulý týden se ale při projednávání Jangova odvolání přes soudem shromáždili demonstranti, které rozehnala policie.

Soudce nakonec Jangovo odvolání zamítl. „To, co Jang Ťia udělal, bylo mimořádně kruté a mělo to velice špatný vliv na společnost,“ odůvodnil rozsudek.

Před budovu soudu v pondělí na podporu osmadvacetiletého vraha opět přišly desítky lidí. „Je to hrdina,“ volali demonstranti. „Jang Ťia představuje moc lidu. A tu my nemáme,“ řekl agentuře AP jeden z demonstrantů.

Jangův případ přezkoumá ještě nejvyšší soud v Pekingu, jenž od loňska přezkoumává všechny rozsudky smrti. Čína se tak snaží snížit počet hrdelních trestů, který je v zemi nejvyšší na světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků