Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Yonhap, Reuters

Čína plánuje zvětšit tanky. Vojáci jsou větší a tlustší

Před dvaceti lety se do tanku pohodlně vešli. Dnes jsou ale čínští vojáci podle studie o několik centimetrů vyšší i tlustší a hrozí, že se do starých obrněnců nenapasují. Proto velení největší armády světa zvažuje zvětšit rozměry obrněnců. Píše o tom britský list Financial Times.

Ilustrační foto Foto: Yonhap, Reuters
Čína plánuje zvětšit tanky. Vojáci jsou větší a tlustší

Studie doporučila vývoj větších modelů těžké vojenské techniky kvůli změnám parametrů generace Číňanů vyrůstajících v dostatku a za vydatné pomoci restaurací rychlého občerstvení. O tom se jejich předkům v dobách nouze kulturní revoluce ani nesnilo.

Průměrná výška vojáků je nyní o dva centimetry vyšší než před 20 lety a jejich pas je o pět centimetrů širší. To komplikuje především lezení úzkými průlezy tanků nebo poskládání se do kokpitu letadla, uvedla studie.

Nutné i prodloužení pušek

Je třeba také prodloužit pažby pušek. Čínská armáda by se tak podle studie v první řadě měla soustředit na vývoj nové generace prostornějších tanků. Nízko posazené nejběžnější čínské bojové tanky, které jsou navržené podle 30 let starého modelu ruské série T, z nich činí nesnadnější terče, ale jejich prostor je příliš stísněný pro mohutnější současné vojáky.

Čínská mladá generace je všeobecně mnohem vyšší než jejich rodiče, což je připisováno na vrub lepší stravě. Velkým problémem se v zemi stává obezita. Podle studie čínského ministerstva zdravotnictví byli šestiletí městští chlapci v roce 2007 o 6,3 centimetru vyšší a o tři kilogramy těžší než chlapci před 30 lety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků