Hlavní obsah

Cholera na Haiti si vyžádala už 284 životů

Podle haitského ministerstva zdravotnictví v zemi při epidemii cholery za poslední dobu zemřelo už 284 lidí. Jen v úterý to bylo 25 osob, 3612 lidí bylo s nákazou hospitalizováno.

Cholera na Haiti si vyžádala už 284 životů

Ještě v pondělí hlásila OSN, že situace kolem cholery se stabilizovala a že nových případů se objevuje méně. Počet úmrtí se ale nyní výrazně zvýšil a stejně tak i nemocných, kterých bylo nově hospitalizováno 270.

Cholera byla na Haiti vymýcena už před více než sto lety. Teď se ale tato vysoce infekční nemoc objevila před několika dny v severní části země v důsledku špatného stavu pitné vody. Úřady se domnívají, že se infekce rozšířila z řeky Arbonite, do které kvůli několikadenním dešťům vytekly přeplněné latríny obsahující zárodky cholery.

Zdravotníci se obávají, že se nemoc rozšíří až do hlavního města Port-au-Prince, kde od lednového zemětřesení žijí statisíce Haiťanů v provizorních stanových táborech.

Lidé dodržují preventivní opatření

S haitským ministerstvem spolupracuje při potírání epidemie několik týmů organizace Lékaři bez hranic (MSF), která působí v nejhůře zasažených oblastech a připravuje se na možnost rozšíření epidemie. V oblasti severně od hlavního města ošetřila několik stovek nemocných; noví pacienti jsou prý v méně vážném stavu. Podle koordinátorky MSF Federiky Nogarottové "to nasvědčuje tomu, že lidé dodržují preventivní opatření a v komunitách roste povědomí o potřebě vyhledat zdravotnickou pomoc již při prvních příznacích nemoci".

V zařízeních MSF v Port-au-Prince dosud cholera potvrzena nebyla, přijato tu však bylo několik desítek pacientů s průjmem. Průjmová onemocnění, která nejsou způsobena cholerovou infekcí, jsou v Port-au-Prince od zemětřesení 12. ledna 2010 relativně běžná.

Lékaři bez hranic v posledních dnech na Haiti léčili kolem 2000 lidí s průjmovými onemocněními. Potvrzení cholery vyžaduje laboratorní testy, nicméně léčba cholery a průjmových onemocnění je podobná a začíná dehydratací.

Vodu znečištují lidské výkaly

Na Haiti už organizace také vypravila nákladní letadlo se 100 tunami zásob a zdravotnického materiálu.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Během čtyř hodin může nemocný ztratit až deset procent své váhy. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná. Nemoci lze čelit například podáváním roztoku neznečištěné vody, cukru a soli. Tato léčba je obyvatelům Haiti doporučována v rozhlasovém a televizním vysílání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků