„Začínáme z oblasti zemětřesení dostávat zprávy o zraněních," uvedl Dion Rosario z novozélandské záchranné lékařské služby St John. "V této fázi nicméně nemáme žádné podrobnější informace," dodal. Zatím se neobjevily žádné zprávy o mrtvých, uvedla agentura Reuters. Původně se neuváděli ani zranění.

Otřesy byly zaznamenány po půlnoci z neděle na pondělí místního času (v neděli po poledni SEČ). Ohnisko zemětřesení leželo jen asi deset kilometrů pod zemí. Zemětřesení bylo cítit po celé zemi od Aucklandu na severu země až po Dunedin na jihu.

Obyvatelka Christchurche řekla AFP, že otřesy trvaly dlouho: „Spali jsme a probudilo nás, jak se dům třásl. Pokračovalo to a já jsem měla pocit, jako by sílilo.”

V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic.

Lidé museli po otřesech opustit své domovy

Lidé museli po otřesech opustit své domovy

FOTO: Ross Setford, ČTK/AP

Přišlo tsunami 

Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové vlny tsunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí. Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány.

První vlna tsunami už dorazila ke břehu, uvedla BBC. V Kaikouře 180 km severně od Christchurche byla vysoká 2,5 metru, u Wellingtonu a v dalších ale byla malá, ani ne metrová.  Experti ale varovali, že první vlna nemusí být nejsilnější. V okolí Christchurche hrozí vlna o výšce tři až pěti metrů.

Následky zemětřesení na Novém Zélandu

Následky zemětřesení na Novém Zélandu

FOTO: Ross Setford, ČTK/AP

Zatím nejsou hlášeni žádní zranění. Hasič z Cheviotu řekl, že hasiči při evakuaci chodí od domu k domu a „všichni vypadali ok”.

„V domech je hodně nepořádku, ale v tuto chvíli to nevypadá, že by se stalo něco špatného,” řekl hasič místnímu rozhlasu Radio NZ.

Ohnivý kruh

Nový Zéland leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichém oceánu, zemětřesení jsou tam častá. Zatím poslední o síle 7,1 stupně postihlo ostrovy počátkem září.

Téměř čtyřistatisícový Christchurch zasáhlo mocné zemětřesení i letos v únoru, několik lidí bylo zraněno.

Následky zemětřesení na Novém Zélandu

Velká katastrofa zasáhla Christchurch v únoru 2011. Otřesy o síle 6,3 stupně tehdy zabily 183 lidí a srovnaly se zemí velkou část města včetně katedrály. Následky jsou ve městě patrné dodnes.