Hlavní obsah
Seamus Mallon v popředí Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Zemřel Seamus Mallon, architekt Velkopáteční dohody z roku 1998

Zemřel bývalý severoirský vicepremiér Seamus Mallon, jeden z architektů takzvané Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila dlouholetý krvavý konflikt v Severním Irsku. Bylo mu 83 let.

Seamus Mallon v popředí Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters
Zemřel Seamus Mallon, architekt Velkopáteční dohody z roku 1998

Mallon, který sloužil jako vicepremiér mezi lety 1998 a 2001, byl klíčovým členem vyjednávacího týmu Sociálnědemokratické a labouristické strany (SDLP). Pomohl obnovit mír v Severním Irsku po třech desetiletích sektářských násilností.

V konfliktu proti sobě stáli přívrženci sjednocení Severního Irska s Irskou republikou a zastánci setrvání Severního Irska ve svazku Spojeného království. Střety, jež si vyžádaly přes 3600 obětí, ukončila právě mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami uzavřená na velikonoční Velký pátek v roce 1998.

„Irsko přišlo o jednoho z nejurputnějších bojovníků za spravedlnost, rovnost a mír,“ uvedl ve vyjádření lídr SDLP Colum Eastwood. Poctu Mallonovi vzdal i tehdejší předseda vlády David Trimble: „Jeho odkaz bude spojen s touto dohodou (...), a to je něco, na co může být jeho rodina pyšná,“ prohlásil Timble.

„Statečný, přímočarý, často připravený plout proti proudu, pokud to považoval za správné. V prostředí irské politiky to byla osobnost, jež požívala hlubokého respektu a obdivu,“ uvedl na Mallonovu adresu bývalý britský premiér Tony Blair.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků