Hlavní obsah
Princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd (vlevo) Foto: ČTK/AP

Zemřel následník saúdskoarabského trůnu princ Najíf

V Ženevě zemřel saúdskoarabský korunní princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd. Informovala o tom saúdskoarabská státní televize. Princ, jemuž by letos bylo 79 let, zastával od roku 1975 funkci ministra vnitra a následníkem trůnu byl jmenován loni.

Princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd (vlevo) Foto: ČTK/AP
Zemřel následník saúdskoarabského trůnu princ Najíf

Byl jedním z bratrů krále Abdalláha. Podle saúdskoarabských zvyklostí mohou trůn dědit jenom synové krále Abdal Azíze ibn Abdar Rahmána Fajsala Saúda, který zemřel v roce 1953. Království založil v roce 1935 a měl téměř 40 synů. Bratři jsou nyní většinou sedmdesátníci a mnoho z nich je nemocných.

Princ Najíf měl podle posledních zpráv rakovinu, cukrovku a trpěl také osteoporózou. K léčbě vyjížděl často do ciziny. Jeden z příbuzných ještě před několika dny v místních médiích ujišťoval, že se princ těší dobrému zdraví a že se brzy vrátí do království. Pohřben má být v neděli po večerních modlitbách v Mekce.

Podle stanice Al-Džazíra by mohl král korunním princem jmenovat nynějšího ministra obrany Salmána ibn Abdal Azíze Saúda. Je mu 76 let a je považován za nyní nejvýše postaveného člena rodiny po 88letém královi.

Roli, kterou princ Najíf sehrál v zajišťování bezpečnosti v regionu, v kondolenci ocenil americký prezident Barack Obama. "Pod jeho (Najífovým) vedením rozvinuly Spojené státy a Saúdská Arábie silné a efektivní spojenectví v boji proti terorismu, díky němuž se podařilo zachránit bezpočet amerických a saúdských životů," uvedl Obama v prohlášení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků