Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Gonzalo Fuentes, ČTK/AP

Země světa přihazují miliardy na vývoj vakcíny proti koronaviru

Až 7,5 miliardy eur (205 miliard korun) na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru chce získat Evropská unie ve spolupráci s dalšími státy během dárcovské konference, která byla zahájena v pondělí. Samotná EU věnuje v rámci této celosvětové snahy miliardu eur, konkrétní pomoc už slíbili i jednotliví účastníci.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Gonzalo Fuentes, ČTK/AP
Země světa přihazují miliardy na vývoj vakcíny proti koronaviru

Německá kancléřka Angela Merkelová za svou zemi přislíbila věnovat v rámci konference 525 milionů eur. Také Francie podle prezidenta Emmanuela Macrona věnuje půl miliardy. Britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Británie dá na výzkum léků a vakcíny v přepočtu přes 400 milionů eur, což je více než polovina celkové částky, kterou chce Londýn věnovat na boj s koronavirem.

V přepočtu přes tři čtvrtě miliardy eur slíbil japonský premiér Šinzó Abe, jeho kanadský kolega Justin Trudeau oznámil, že Kanada uvolní podobně vysokou částku. Saúdská Arábie poskytne téměř půl miliardy eur.

Konference je součástí globální iniciativy zahájené před dvěma týdny Světovou zdravotnickou organizací.

K iniciativě se nepřipojí USA, jejichž prezident Donald Trump v dubnu oznámil, že Washington přestává financovat Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), protože podle jeho názoru nezvládla pandemii nemoci covid-19.

Trump minulý týden avizoval, že USA urychlí vlastní vývoj vakcíny. Bílý dům by chtěl, aby do konce roku bylo k dispozici 100 milionů dávek.

Podle expertů by ale v běžné praxi klinické testy zaručující bezpečnost a účinnost vakcíny měly trvat 12 až 18 měsíců.

Globální iniciativa

Vedle unijních zemí v čele s Francií či Německem se na organizaci konference podílí Británie, Japonsko, Kanada či Saúdská Arábie a velké světové organizace a nadace.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí země světa sjednotit síly, aby co nejrychleji získaly účinnou vakcínu a lék proti nemoci, jejíž šíření bezprecedentně zasáhlo život na celé planetě.

„Musíme je vyvinout, vyrobit a dostat je do všech koutů světa,” prohlásila von der Leyenová, podle níž je plánovaná částka pouze začátkem dlouhodobé snahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků