Hlavní obsah
Vyšetřovatelé v Palmanově na Mallorce, kde ve čtvrtek zahynuli dva lidé při výbuchu před kasárnami civilní stráže. Foto: Dani Cardona, Reuters

Výbuch na Mallorce zabil dva lidi, letiště je znovu otevřeno

Mezinárodní letiště ve městě Palma de Mallorca bylo ve čtvrtek v 17:45 SELČ znovu otevřeno. Letiště na Mallorce ve španělských Baleárách bylo spolu s místními přístavy odpoledne uzavřeno po pumovém útoku na kasárna četníků, při němž byli zabiti dva příslušníci této civilní policie. Oznámila to agentura AFP.

Vyšetřovatelé v Palmanově na Mallorce, kde ve čtvrtek zahynuli dva lidé při výbuchu před kasárnami civilní stráže. Foto: Dani Cardona, Reuters
Výbuch na Mallorce zabil dva lidi, letiště je znovu otevřeno

Z Mallorky nemohly odlétat letadla ani odplouvat lodě. Úřady tak chtěly zabránit případnému útěku útočníků z ostrova. Čeští turisté, kterých je nyní na Mallorce asi 1500, podle dostupných informací mezi zraněnými nejsou.

Podle španělských médií si výbuch vyžádal kromě dvou obětí také několik zraněných. Úřady z útoku podezřívají baskickou separatistickou organizaci ETA, od jejíhož založení uplyne v pátek 50 let. Oba mrtví jsou patrně příslušníky četnictva - takzvané civilní gardy.

Bomba explodovala před druhou hodinou odpolední ve městě Palma Nova, několik kilometrů od paláce Marivent, kam má o víkendu na tradiční dovolenou přijet španělský král Juan Carlos s manželkou Sofií. Pokud se autorství ETA potvrdí, bude značně zpochybněno tvrzení španělské vlády, podle níž byla tato separatistická organizace vážně oslabena po velkých policejních zátazích, které se uskutečnily ve Španělsku a ve Francii v uplynulých měsících.

Výbuch přichází pouhý den po explozi nálože u kasáren četníků v severošpanělském Burgosu. Útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, se připisuje baskické sepratistické organizaci ETA. Lehká zranění při něm utrpělo přes 60 lidí, mezi nimi 22 žen a šest dětí.

Organizace ETA má na svědomí 825 lidských životů od roku 1968, kdy zahájila boj za inezávislý baskický stát na severu Španělska.

V podvečer byla na Mallorce zneškodněna řízeným výbuchem druhá nálož, kterou útočníci nastražili pod vozidlo četnictva, řekl pro Českou televizi český honorární konzul na Baleárských ostrovech Dalibor Čiak.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků