Hlavní obsah

Vondra podle Le Monde ostře kritizoval Sarkozyho

Bývalý místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra na summitu EU věnovanému partnerství s postsovětskými republikami nešetřil kritikou vůči francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu, a to v souvislosti s nepřítomností hlavy Francie, i vrcholných politiků dalších zemí, v Praze. Informoval o tom francouzský list Le Monde.

Vondra podle Le Monde ostře kritizoval Sarkozyho

"Neusnadnil naše předsednictví v unii," podotkl Vondra podle deníku před několika novináři. Vypíchl přitom "dva problémy" týkající se Sarkozyho, pokračuje list.

"Jeho imperiální styl zkomplikoval kolektivní předsednictví. A když ráno vstane, neví se, jakou má náladu," citoval Le Monde Vondru, který uvedl do přímého protikladu německou kancléřku Angelu Merkelovou, jež naopak misi předchozí vlády Mirka Topolánka usnadnila.

Do metropole nepřijeli kroměho Sarkozyho premiéři Itálie, Španělska ani Británie Silvio Berlusconi, José Luis Zapatero, Gordon Brown, rakouský spolkový kancléř Werner Faymann, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, běloruský prezident Alexandr Lukašenko ani moldavský prezident Vladimir Voronin. Ve dvou posledních případech je důvodem neúčasti nepříliš dobrý vztah Běloruska a Moldavska s Evropskou unií.

Francouzský tisk v souvislosti s vrcholnou schůzkou k východnímu partnerství připomněl, že francouzská diplomacie iniciativu považuje za přímou protiváhu Unii pro Středomoří, což je zase francouzský projekt privilegovaných vztahů EU se zeměmi kolem středozemního moře odstartovaný v červenci 2008. Zahajovacího summitu této unie se tehdy nezúčastnil tehdejší český premiér Mirek Topolánek. Toto středomořské partnerství od založení ve vývoji příliš nepokročilo - v Paříži se to oficiálně dává za vinu napětí mezi arabskými státy a Izraelem kvůli komplikované situaci na blízkém východě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků