Hlavní obsah
Dvojice Čechů Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar před odletem do Řecka Foto: Michal Kamaryt, ČTK

V Řecku začíná soud se dvěma Čechy obviněnými ze špionáže

Řecký soud ve středu projedná případ dvou Čechů obviněných ze špionáže. Programátoři počítačových her Martin Pezlar a Ivan Buchta podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Dvojice Čechů Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar před odletem do Řecka Foto: Michal Kamaryt, ČTK
V Řecku začíná soud se dvěma Čechy obviněnými ze špionáže

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení.

V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo 21 tisíc lidí.

Po zaplacení kauce byli Pezlar a Buchta propuštěni z vazby, v níž strávili čtyři měsíce. Do Česka se vrátili v lednu 2013. [celá zpráva]

Tento týden v pondělí oba muži odletěli do Řecka, aby se zúčastnili soudu. Doprovázejí je rodinní příslušníci, kteří je chtějí na místě podpořit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků