Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

V polské Zelené Hoře vybouchly desítky plynových sporáků

Jeden člověk přišel o život a sedm utrpělo zranění při dnešní sérii výbuchů plynu ve městě Zelená Hora na západě Polska. S odvoláním na místní hasiče o tom informovala polská agentura PAP. Záchranáři ze třech sídlišť evakuovali na 6500 lidí.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
V polské Zelené Hoře vybouchly desítky plynových sporáků

V plynovém potrubí pravděpodobně nečekaně vzrostl tlak a v několika desítkách bytů vybouchly sporáky, v několika bytech také vypukly požáry. V některých panelácích se následkem exploze vyrvaly okenní rámy a kusy stěn.

"Zapálila jsem sporák, na začátku byl plamen normální, ale pak vyšlehl a plyn mi už pak nešel ztlumit, muž musel běžet vypnout jeho přívod," popsala situaci jedna z obyvatelek sídliště.

Policisté a hasiči nařídili lidem, aby opustili své domovy, někteří je ale nechtěli poslechnout. Část obyvatel sídlišť odjela vlastními auty, jiné odvezly autobusy městské hromadné dopravy do škol, kde pravděpodobně stráví dnešní noc. Hasiči prohledávají domy, zda v nich nejsou další zranění, případně mrtví.

Podle polského ministra vnitra Jerzyho Millera jde o havárii takových rozměrů, s jakými Polsko ještě nemělo co do činění.

Na sídlištích zasahovaly všechny jednotky hasičů ze Zelené Hory. Příčinou zvýšeného tlaku v plynovém potrubí byla zřejmě technická závada.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků