Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Nizozemsku a Německu zadrželi pět lidí podezřelých z přípravy teroristického útoku

Nizozemská policie v sobotu zadržela v Rotterdamu čtyři muže, které podezírá z přípravy teroristického útoku. Podle serveru veřejnoprávní televize NOS minimálně dva ze zadržených mužů pocházejí z Blízkého východu či severní Afriky. Pátý podezřelý byl zadržen v Německu v Mohuči.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Nizozemsku a Německu zadrželi pět lidí podezřelých z přípravy teroristického útoku

„Jsou podezřelí z toho, že se zapojili do přípravy teroristického činu,” uvedla rotterdamská policie. Až nadcházející vyšetřování podle ní ukáže, nakolik byl plán útoku pokročilý.

K okamžitému zásahu proti mužům ve věku od 20 do 30 let se policie rozhodla vzhledem k nadcházejícím oslavám příchodu nového roku, které jsou s ohledem na zvýšenou koncentraci lidí v ulicích považovány za rizikové.

Policisté během ranního zásahu prohledali také několik bytů, žádné zbraně ale nenašli. Server NOS uvedl, že se nenašly ani žádné materiály, které by ukazovaly na spojení mužů s teroristickou organizací Islámský stát. Zároveň ale dodal, že „teroristé jsou stále chytřejší” a často věci, které by je usvědčovaly, neschovávají ve svých obydlích.

Přinejmenším jeden ze zadržených pochází ze Sýrie, kořeny druhého jsou v Egyptě, uvedl server NOS. Policie se k totožnosti zadržené čtveřice nevyjádřila.

V souvislosti s tímto případem zadržela německá policie v západoněmecké Mohuči 26letého Syřana. Muž, který se na plánování atentátu rovněž podílel, neměl v Německu žádný oficiální pobytový status, ani záznam v trestním rejstříku. Soud by měl nyní rozhodnout, zda muže do Nizozemska vydá.

Nejde o první případ

Nizozemsko bylo zatím ušetřeno velkého teroristického útoku, jaké postihly Francii, Belgii, Británii či Německo. Místní úřady ale hrozbu spáchání atentátu v zemi nepodceňují. Varováním, že je země v hledáčku teroristů, byl srpnový útok 19letého Afghánce na nádraží v Amsterodamu, při kterém byli pobodáni dva Američané.

V červnu nizozemští policisté zadrželi dvě osoby podezřelé z plánování útoků. Jedním z jejich cílů měl být i známý Erasmův most v Rotterdamu. Sedm mužů, kteří údajně plánovali atentáty, zadržela policie také v září ve městech Arnhem a Weert. Při domovních prohlídkách tehdy našla sto kilogramů hnojiva, které je možné použít při přípravě výbušniny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků