Hlavní obsah
Vlk obecný. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Německu se zkřížil vlk s labradorem, mláďatům hrozí utracení

V rezervaci pro vlky v Německu se zkřížil labrador s vlkem. Výsledkem je šest mláďat, která zachytila fotopast. Úřady zvažují, jak s nimi naložit. Představují totiž hrozbu pro genetickou budoucnost křehké populace vlků, která se pomalu obnovuje a nabírá na síle. Myšlenka, že by mláďata mohla být utracena, ovšem vzbudila široký odpor.

Vlk obecný. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Německu se zkřížil vlk s labradorem, mláďatům hrozí utracení

Černě zbarvená mláďata zachytila fotopast v oblasti Durynska určené jako zóna pro volné rozmnožování a pohyb vlků. Na snímku zveřejněném německými médii jsou patrné jen oči ve tmě s rozmazaným štěnětem v popředí. Jak úřady původ štěňat znají, zprávy nezmiňují. Dočíst se lze jen to, že labrador sehrál roli otce.

Oficiální místa začátkem října prohlásila, že by celý vrh měl být zastřelen. Příslušný úřad rozhodnutí odůvodnil tím, že jelikož jsou mláďata kříženci vlčice a labradora, představují riziko pro širokou vlčí populaci.

Úřad doporučil ministerstvu životního prostředí, aby mláďatům nedovolilo dosáhnout pohlavní zralosti. Ministerstvo stále zvažuje další kroky, ale přiklání se spíš k „odstranění“ mláďat.

Výhrůžky smrtí

Plány úředníků však vzbudily obrovskou nevoli mezi milovníky zvířat po celém Německu. Petici na internetu za jediný týden podepsalo 16 000 lidí. Lidé požadují, aby byla mláďata pouze vykastrována a držena v ústraní. Myslivci, kteří ještě ani neobdrželi povel k likvidaci mláďat, už dostávají anonymní výhrůžky smrtí.

Organizace PETA, která bojuje za práva zvířat, tvrdí, že odstřel mláďat je porušením legislativy. Naproti tomu jiná uznávaná organizace, Unie na ochranu přírody a biodiverzity (NABU), usmrcení mláďat podporuje.

„Nechceme tu mít nějakou ZOO pod širým nebem plnou kříženců,“ řekl agentuře DPA Silvester Tamas, mluvčí durynské odnože NABU.

Život v zajetí je problém

NABU, největší ochranářská skupina v Německu, tvrdí, že držet taková zvířata v zajetí je mírně řečeno problematické. Podobný případ se vyskytl před časem v Sasku, kde skupina kříženců psa a vlka snášela život v zajetí tak špatně, že se nakonec utracení stejně nevyhnula.

„Uspat tato zvířata a přesunout je do zajetí není alternativou, která by k nim byla přívětivá,“ píše německé ministerstvo životního prostředí ve svém vyjádření k věci.

Vlci se vracejí

Koncem 19. století byli vlci v Německu vyhubeni. O sto let později se díky ochranářům začalo dařit vlčí populaci v sousedním Polsku a šelmy si postupně začaly hledat nová teritoria i na západě. Hranice překročily kolem roku 2000 a brzy se v Německu po více než sto letech narodila první vlčata.

Ze Saska a Brandenburska se vlci posouvají dál na západ a sever. Byli už spatřeni i poblíž berlínských předměstí. Podle údajů ministerstva životního prostředí žilo v loňském roce na území Německa zhruba 130 vlků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků