Hlavní obsah

V katolických školách v Nizozemsku zneužívali tisíce dětí

Tisíce dětí byly sexuálně zneužívány v nizozemských katolických institucích a církevní představitelé selhali při řešení tohoto problému. Nebyli schopni ani pomoci obětem. Plyne to z vyšetřování nezávislé komise, jehož závěry byly zveřejněny v pátek, napsala agentura AP.

V katolických školách v Nizozemsku zneužívali tisíce dětí

Komise eviduje 1800 stížností na zneužívání v katolických školách, seminářích a sirotčincích. Tyto instituce zneužívání přehlížely.

Komise provedla šetření mezi 34 000 lidmi. Ukázalo, že každé desáté nizozemské dítě trpělo nějakou formou zneužívání. V případě dětí, o něž pečovaly katolické instituce, to ale bylo každé páté.

"Několik desítek tisíc nezletilých mezi lety 1945 a 2010 bylo vystaveno nepříjemnému sexuálnímu chování lehké, vážné nebo velmi vážné formy ze strany nizozemské katolické církve," konstatuje loni zřízená komise v závěrečné zprávě.

Komise byla ustavena loni poté, co se skandály se zneužívanými dětmi ze strany představitelů kléru objevily v jiných evropských zemích. Vede ji bývalý ministr Wim Deetman. Zaměřila se na zneužívání od roku 1945.

Minulý měsíc souhlasila holandská katolická církev, že připraví systém odškodnění lidí zneužívaných kněžími a dalšími církevními osobami.

Minimální odškodné činí 5000 eur, nejvyšší pak 100 000.

Ke katolické církvi se v Nizozemsku hlásilo v roce 2008 29 procent obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků