Hlavní obsah
Sídlo Europolu v Haagu Foto: Profimedia.cz

V EU jsou stovky potenciálních teroristů představujících hrozbu, varuje Europol

V Evropské unii je několik set potenciálních teroristů, kteří ohrožují bezpečnost kontinentu. Většinou jde o lidi, kteří bojovali v Iráku a v Sýrii a vrátili se. Německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung to v úterý sdělil evropský policejní úřad Europol. Podle něj ale se neskrývají mezi uprchlíky, kteří do Evropy míří, ale používají jiné cesty.

Sídlo Europolu v Haagu Foto: Profimedia.cz
V EU jsou stovky potenciálních teroristů představujících hrozbu, varuje Europol

Podle odhadu Europolu odešlo z EU na Blízký východ zhruba 5000 lidí, kteří chtěli bojovat v Sýrii a v Iráku v řadách bojovníků Islámské státu. Asi 1500 až 1800 z nich se do Evropy vrátilo.

„Mnoho z nich nemá záměr ani schopnosti provést teroristické útoky. Přesto zbývají stovky potenciálních teroristů, kteří představují hrozbu pro bezpečnost Evropy,” uvedl Europol. Podporuje proto národní policejní úřady v tom, aby navrátilce ze Sýrie důsledně sledovaly.

Související téma:

Evropský úřad je také přesvědčen o tom, že se teroristé při pokusu proniknout na evropskou půdu nemaskují za uprchlíky: „Obvykle členové teroristických skupin nebo vracející se zahraniční bojovníci cestují do EU s pravým nebo zfalšovaným pasem. Nespoléhají se na převaděčské bandy, které dopravují běžence.”

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků