Hlavní obsah

V červnu by se mohlo usnadnit cestování Rusů do EU, tvrdí Nečas

Dohoda mezi Evropskou unií a Ruskem o usnadnění vízového režimu by mohla být uzavřena na červnovém summitu EU a Ruska v Jekatěrinburgu. Agentuře Interfax to řekl v pondělí český premiér Petr Nečas, který je na návštěvě v Rusku. Jekatěrinburg bude vrcholné setkání hostit 3. a 4. června.

V červnu by se mohlo usnadnit cestování Rusů do EU, tvrdí Nečas

"Uzavření dohody o dalším ulehčení vízového režimu na summitu v Jekatěrinburgu považuji za možné, ale nejprve je třeba vyřešit otázku biometrických služebních pasů," citovala agentura předsedu české vlády. Interfax uvedl, že ruský stálý zástupce při EU Vladimir Čižov bude s evropskými diplomaty o vízových problémech v Bruselu jednat ještě před jekatěrinburským summitem.

Šéf Evropské komise José Barroso v březnu po jednání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem oznámil, že v otázce zjednodušení vízového režimu bylo dosaženo pokroku. Problém patří v Rusku k diplomatickým prioritám. Kreml absenci bezvízového režimu označuje za vážnou překážku mezilidských a obchodních kontaktů. Jednání o zrušení víz se vede už šest let.

Evropská unie připouští možnost zjednodušení vízové povinnosti pro krátkodobé či služební cesty, úplnému odstranění víz se ale brání z obavy před vlnou přistěhovalců a rozšířením aktivit ruských zločineckých gangů. Předpokladem pro uvolnění vízové povinnosti pro služební cesty je podle Bruselu zavedení bezpečnějších biometrických cestovních pasů, jejichž mikročipy by například obsahovaly i otisky prstů majitele.

Nečas v pondělí v Rusku zahajuje oficiální rozhovory. Po dopoledním setkání s premiérem Medveděvem má odletět do černomořského letoviska Soči, kde bude jednat s prezidentem Vladimirem Putinem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků