Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V Bosně zadrželi prezidenta muslimsko-chorvatské federace

Bosenští policisté v pátek zadrželi prezidenta bosenské muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) Živka Budimira a dalších 19 lidí. Viní je z korupce a dalších zločinů. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího bosenského státního zástupce. Policie začala už ráno prohledávat jak Budimirovu kancelář v Sarajevu, tak budovu regionální vlády v Mostaru.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V Bosně zadrželi prezidenta muslimsko-chorvatské federace

Jde o největší protikorupční operaci v novodobé historii Bosny, tedy od získání nezávislosti na Jugoslávii před více než dvaceti lety.

"Budimir a 19 dalších představitelů federace byli zadrženi," potvrdil mluvčí státního zástupce Boris Grubešić. Jak dodal, o dalším postupu rozhodne prokurátor. Podle bosenských médií je prezident federace Živko Budimir podezřelý z přijímání úplatků za udílení milostí. Měl si tímto způsobem vydělat desetitisíce eur. Viceprezident federace Mirsad Kebo v této souvislosti uvedl, že již dříve požádal bosenský ústavní soud o prošetření některých případů udělení milosti za poslední dva roky.

Policejní zásah nařídila bosenská prokuratura, která bez bližších podrobností uvedla, že cílem je odhalit korupční jednání mezi nejvyššími představiteli federace. Jak ale doplnila policie, mělo jít i o další trestnou činnost, například zneužití pravomoci, prodej drog či organizovaný zločin.

Bosnu a Hercegovinu tvoří od konce války v roce 1995 dvě entity s poměrně rozsáhlou autonomií - Republika srbská a Federace Bosny a Hercegoviny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků