Hlavní obsah
Bavorský premiér Markus Söder při videorozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Foto: Kneffel Peter, ČTK

Už se na to nemůžou jen dívat. Bavorsko a Sasko nabízejí Česku testy, vakcíny i lůžka

Bavorsko se Saskem chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti nemoci covid-19 také rychlotesty. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder.

Bavorský premiér Markus Söder při videorozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou Foto: Kneffel Peter, ČTK
Už se na to nemůžou jen dívat. Bavorsko a Sasko nabízejí Česku testy, vakcíny i lůžka

Söder k pomoci Česku uvedl, že cílem je zlepšit očkovací kampaň v českém příhraničním regionu. „Srdce Evropy, trojzemí (Česka, Saska a Bavorska) koronavirem obzvláště trpí, proto musí dostat mimořádnou podporu. Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,” poznamenal.

Bavorsko by do Česka mělo dodat celkem pět tisíc vakcín, uvedl server televizní stanice ZDF. Bavorský předseda vlády také zopakoval, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované.

„Aby mohlo srdce fungovat, srdce, které má tři komory, a to Bavorsko, Sasko a Česko, musíme pomoci českým partnerům. Nabízíme lůžka, nemocniční lůžka, za druhé chceme společně dodat Čechům rychlotesty a také očkování,” řekl Söder.

Uvedl rovněž, že toto očkování míří do nejpostiženějších českých okresů a že se k němu dostanou i pendleři, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Tím neposkytneme ochranu jen Česku, ale obzvláště pak sami sobě,” dodal.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se už v neděli dohodl na výpomoci také se saským předsedou vlády Michaelem Kretschmerem. Německo poskytne Česku celkem 15 tisíc dávek vakcíny od AstraZeneky pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary. Tedy města, z nichž nejčastěji cestují lidé za prací do sousedního Německa.

Saský premiér: Češi nepožádali, tak jsme se zeptali sami

Kretschmer prohlásil, že je snadné očkovací látky darovat, když je jich dostatek. „To ale bohužel není případ Německa,” řekl. Poznamenal, že možnosti jsou prozatím omezené, ale že i tak je nabídka otázkou vstřícného gesta. „Položili jsme si otázku, zda počkat, než nás požádají, nebo se sami zeptat. Tak jsme se zeptali,” uvedl saský premiér o nabídce očkovací látky.

Na dodávce 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska. Kretschmer doplnil, že s českou vládou jsou německé zemské vlády v úzkém kontaktu.

Anketa
Měla by Česká republika přijmout od Německa veškerou nabízenou pomoc?
Ano
88.2 %
Ne
11.8 %
Celkem hlasovalo 16137 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků