Hlavní obsah
Arsenij Jaceňuk na zasedání parlamentu Foto: Gleb Garanich, Reuters

Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli rezignoval na svou funkci, oznámil to v tamní televizi. Jaceňukova vláda v poslední době ztrácela podporu v parlamentu, jeho odchodem se tak otevírá cesta k ukončení politické krize v zemi.

Arsenij Jaceňuk na zasedání parlamentu Foto: Gleb Garanich, Reuters
Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval

"Rozhodl jsem se složit funkci premiéra Ukrajiny. V úterý 12. dubna bude rozhodnutí předloženo parlamentu," řekl Jaceňuk.

"Mé rozhodnutí je založeno na několika důvodech: politická krize byla uměle vyvolána a přání vyměnit jednu osobu zaslepila politiky a paralyzovala jejich vůli zajistit v zemi opravdové změny," oznámil odstupující premiér.

Jaceňukova vláda v únoru ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Dvě vládní strany však opustily koalici, čímž vláda přišla o většinu v parlamentu.

 

Nahradit by ho měl Hrojsman

Strana ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v březnu vybrala případného Jaceňukova nástupce. Blok Petra Porošenka (BPP) navrhl, aby se jím stal dosavadní šéf parlamentu a člen BPP Volodymyr Hrojsman.

"Parlamentní frakce Bloku Petra Porošenka na post šéfa vlády nominovala Volodymyra Hrojsmana. Abych učinil vše pro stabilitu a kontinuitu kurzu, oznamuji rozhodnutí předat pravomoci předsedy vlády Ukrajiny," řekl Jaceňuk, který zároveň zdůraznil, že jeho Národní fronta zůstane součástí vládní koalice.

Osmatřicetiletý Hrojsman je poměrně zkušeným politikem. V první Jaceňukově popřevratové vládě vykonával funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Dlouhá léta působil jako starosta města Vinnycja v centrální Ukrajině.

Předešli jsme bankrotu, připomněl Jaceňuk

"Ode dneška vidím své úkoly šířeji, než je výkon funkce šéfa vlády. Součástí mého programu jsou nové volební zákony, ústavní reforma, reforma justice, koaliční kontrola směřování nové vlády, mezinárodní podpora Ukrajiny a její členství v EU a v NATO," dodal Jaceňuk.

Bilancoval ale také výsledky své vlády, která podle něj mimo jiné zemi uchránila od státního bankrotu, započala strukturální reformy a učinila vše pro nezvratnost směřování Ukrajiny směrem k západní Evropě. Jaceňukova vláda přitom byla široce kritizována za pomalé prosazování reforem.

Slovenský exministr Mikloš do ukrajinské vlády?

Hrojsman chce do budoucí vlády povolat bývalého slovenského ministra Ivana Mikloše. Ten však své jmenování ukrajinským ministrem financí podmínil tím, že si ponechá slovenské občanství. Jeho vstup do ukrajinské vlády by proto měl umožnit zvláštní zákon, který mu umožní zasednout v novém kabinetu i bez toho, že se zřekne slovenského občanství.

Mikloš dosud působil jako poradce ukrajinské ministryně financí Natalje Jareskové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků