Hlavní obsah
Požár továrny na nábytek zasažené minometným granátem ve Slavjansku Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP

Tvrdé boje u Slavjansku a Kramatorsku

V noci na úterý se obnovilo ostřelování Slavjansku a Kramatorsku na východě Ukrajiny, uvedla Ukrajinska pravda. Útok separatistů na letiště u druhého města se podařilo odrazit. Nový prezident Petro Porošenko nařídil vládě vytvořit humanitární koridory pro evakuaci civilistů.

Požár továrny na nábytek zasažené minometným granátem ve Slavjansku Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP
Tvrdé boje u Slavjansku a Kramatorsku

Porošenko nařídil příslušným ministrům, aby vytvořili všechny nutné podmínky pro civilisty, kteří chtějí odejít ze zóny bojů. Rozhodnutí je podle agentury Interfax-Ukrajina výsledkem Porošenkovy porady se zástupci ministerstev obrany a vnitra a tajné služby.

"Aby zabránil novým obětem v oblasti protiteroristické operace, prezident nařídil vedoucím představitelům silových ministerstev vytvořit podmínky nezbytné pro transport civilistů, kteří projeví přání zónu bojů opustit," uvádí se v dekretu zveřejněném na prezidentském webu. O místech, kde by měly být koridory vytvořeny a kam by měly vést, se dekret nezmiňuje.

Už v pondělí byly otevírány první evakuační tábory ve městech v Dněpropetrovské oblasti.

Za Slavjansku byly slyšet mimořádně silné exploze. Ze tří stran byl ostřelován potravinářský kombinát.

Svědci podle Ukrajinské pravdy uvedli, že šlo zřejmě o palbu separatistů: „To nestřílí národní garda, pálí z města!“ Zdroje spekulovaly, že by mohlo jít o palbu minometu Nona. Ověřit toto tvrzení však není možné.

Kostjantynivka

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Město je nadále bez vody a elektřiny.

Ostřelování letiště

Letiště u Kramatorsku se stalo v noci na úterý terčem útoku separatistů. Vládní síly palbu opětovaly a údajně zničily na čtyřicet útočníků. Uvedl to ředitel Centra pro vojenskopolitická studia Dmytro Tymčuk.

Separatista v Kramtorsku před poničenou budovou místního úřadu

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Separatisté ostřelovali letiště, které využívá ukrajinská armáda, z minometů. „Síly protiteroristické operace zahájily palbu. Výsledkem byly dva zničené minomety bojovníků a obrněný ženijní buldozer IMP využívaný teroristy,“ uvedl Tymčuk. „Vojáci jsou beze ztrát, kolem 40 bojovníků bylo zlikvidováno,“ dodal ještě. Jeho informace ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Napadeno bylo i letiště u Luhansku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků