Hlavní obsah
Řecký premiér Alexis Tsipras obhajuje v parlamentu dohodu s Makedonií. Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Tsiprasova vláda získala důvěru řeckého parlamentu

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase ve středu těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního parntera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie.

Řecký premiér Alexis Tsipras obhajuje v parlamentu dohodu s Makedonií. Foto: Petros Giannakouris, ČTK/AP
Tsiprasova vláda získala důvěru řeckého parlamentu

Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.

Premiér požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie. Premiér chtěl hlasováním znovu získat legitimitu pro svůj kabinet; v případě neúspěchu by zemi hrozily předčasné volby.

Vládu Tsiprasovy levicové strany SYRIZA disponující 145 křesly se před hlasováním rozhodlo podpořit pět rebelujících poslanců strany ANEL a klíčový 151. hlas přislíbil dodat zástupce opoziční proevropské strany Potami Spyros Danellis.

Řecký premiér loni podepsal dohodu se Skopje, která řeší dlouho trvající spor o název Makedonie. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Severní Makedonie. Řečtí konzervativci, k nimž patří i Kammenos, s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží severořecké provincii a jeho používání cizím státem ohrožuje suverenitu Řecka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků