Hlavní obsah
Švýcaři o koncesionářských poplatcích rozhodovali v referendu Foto: Anthony Anex, ČTK/AP

Švýcaři v referendu odmítli zrušení koncesionářských poplatků

Švýcaři v nedělním referendu jasně odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Proti jejich zrušení hlasovalo 71,6 % oprávněných voličů. Informovala o tom agentura ATS.

Švýcaři o koncesionářských poplatcích rozhodovali v referendu Foto: Anthony Anex, ČTK/AP
Švýcaři v referendu odmítli zrušení koncesionářských poplatků

Švýcaři zároveň odsouhlasili 84,1 % hlasů zachování daně z přidané hodnoty a přímé federální daně, jež jsou dvěma hlavními zdroji příjmů Švýcarské konfederace. Volební účast přesáhla 54 %.

Švýcarské domácnosti posílají ročně 451,10 franku (9800 korun) společnosti Billag, která je vybíráním koncesionářských poplatků pověřena. Proti poplatkům se postavila iniciativa „No Billag”, která si vymohla konání referenda. Zastánci poplatků tvrdili, že by jejich zrušení mohlo v zemi se čtyřmi úředními jazyky výrazně omezit provoz veřejnoprávních médií a oslabit demokracii.

Veřejnoprávní mediální skupina SRG SSR, která zastřešuje několik rozhlasových a televizních stanic, je financována ze 75 % z koncesionářských poplatků. Zaměstnává - přímo či nepřímo - asi 13 500 lidí.

Poplatek se sníží

Poplatek se od příštího roku sníží na 365 franků (asi osm tisíc korun). Platit by jej však měli všichni, tedy i ti, kteří vlastní televizi či rádio nemají. Úřady toto rozhodnutí hájí skutečností, že řada lidí sleduje televizi a poslouchá rozhlas prostřednictvím internetu.

Referendum o zrušení poplatků za rozhlas a televizi se v roce 2010 konalo například také na Slovensku. Ztroskotalo tehdy ale na nízké účasti, která dosáhla jen 22,8 procenta. Potřebná přitom byla nadpoloviční většina oprávněných voličů.

Koncesionářské poplatky se pro mnoho politiků stávají tématem i v Česku. O jejich zrušení několikrát hovořil například i prezident Miloš Zeman, který opakovaně kritizuje zejména Českou televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků