Hlavní obsah
Plakáty v Bernu namířené proti iniciativě prosazující deportace cizinců za sebemenší prohřešek Foto: Ruben Sprich, Reuters

Švýcaři v referendu odmítli tvrdší přístup k vyhošťování cizinců

Švýcaři v neděli v referendu odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin. Všechny hlasy sice ještě sečteny nebyly, už nyní je ale jasné, že iniciativu odmítli lidé ve většině kantonů, což k jejímu neúspěchu stačí. Rozšíření silničního Gotthardského tunelu pod Alpami naopak voliči nejspíš schválili.

Plakáty v Bernu namířené proti iniciativě prosazující deportace cizinců za sebemenší prohřešek Foto: Ruben Sprich, Reuters
Švýcaři v referendu odmítli tvrdší přístup k vyhošťování cizinců

V platnost nyní vstoupí mírnější zákon o vyhošťování odsouzených cizinců schválený parlamentem, informoval server 20minuten. Cílem iniciativy vládní Švýcarské lidové strany (SVP) nazvané Za efektivní vyhošťování zahraničních zločinců bylo zpřísnit platná pravidla o vyhošťování cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Vyhoštění by podle ní mělo následovat automaticky bez posouzení soudem.

Ke schválení této iniciativy je podle švýcarských zákonů o referendu nutná nicméně nejen většina hlasů voličů (Volksmehr), ale i její schválení ve většině z 26 kantonů (Ständemehr).

Už nyní je jasné, že přinejmenším druhá podmínka splněna nebyla. Podle průběžných dat z výsledků hlasování ve 20 kantonech se navíc zdá, že iniciativa nezískala podporu ani u voličů. Pro se jich vyslovilo jen asi 41 procent.

Ve francouzsky mluvících kantonech návrh pohořel

Iniciativu podle dosavadních výsledků přijali voliči jen ve středošvýcarských kantonech Uri, Schwyz a Unterwalden, východošvýcarském půlkantonu Appenzell Inerrhoden a italskojazyčném Ticinu. Naopak ve francouzsky hovořících kantonech na západě země Basilej-město či Neuchâtel návrh ztroskotal. Proti se tu vyslovilo 70 respektive 65 procent hlasujících.

Zákon o vyhošťování odsouzených cizinců Švýcaři v referendu schválili již v roce 2010. Podle kritiků by se přijetím nové iniciativy bývali obešli soudci, kteří by už nerozhodovali o každém případu individuálně. Návrh předpokládal automatické deportace cizinců odsouzených za násilné trestné činy ihned poté, co si trest odpykají. Druhou skupinou jsou méně závažné činy, pokud se jich cizinci dopustí podruhé během deseti let. Podle ministra zahraničí Didiera Burkhaltera ale mohlo opatření postihnout například i hospodyni žijící v zemi 30 let, když nepošle včas daňové přiznání.

Odmítnutí iniciativy znamená, že v platnost vejde zákon schválený parlamentem na základě iniciativy z referenda z roku 2010. Podle něj budou na základě soudního rozhodnutí a nikoliv automaticky ze Švýcarska vyhošťováni cizinci, kteří se dopustili trestného činu se sazbou v rozmezí pěti až 15 let. Jednat se bude o lidi trestané například za zabití, těžké ublížení na zdraví, závažné majetkové trestné činy či daňové podvody, ale i obchodování s lidmi, únos, vzetí rukojmí či žhářství.

Rozšíření tunelu zřejmě prošlo

Švýcarští voliči dnes v referendu hlasovali hned o čtyřech návrzích. Zatímco rozšíření Gotthardského tunelu jejich souhlas nejspíš získalo, tak návrh zakázat čistě finančním investorům přístup na potravinové burzy pravděpodobně neprošel.

Ohledně iniciativy navrhující důchodově zvýhodnit manželské páry a ustanovit definici manželství coby svazku mezi mužem a ženou jsou podle odhadů voliči rozdělení a výsledek zatím podle médií nelze předpovědět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků