Hlavní obsah
Mario Draghi Foto: Remo Casilli, Reuters

'Super Mario' Draghi se vrací, povede italskou vládu národní jednoty

Bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi sestavil novou italskou vládu. Její složení v pátek potvrdil prezident republiky Sergio Mattarella. Nový kabinet složí přísahu v sobotu v poledne, uvedla kancelář italského prezidenta. Od roku 2012, kdy Draghi vytáhl euro z hluboké krize, mu evropská média přezdívají „Super Mario”.

Mario Draghi Foto: Remo Casilli, Reuters
'Super Mario' Draghi se vrací, povede italskou vládu národní jednoty

V kabinetu zasednou mimo jiné politici stran, které vyjádřily podporu bývalému šéfovi ECB. Z 23 nových ministrů jich je 15 se stranickou příslušností. Složení vlády je tak velice pestré, mezi členy jsou pravicoví a levicoví politici, představitelé populistického Hnutí pěti hvězd i nestraníci.

Podle ekonomického redaktora Bloombergu, Ferdinanda Giugliana, zasedne v nové vládě řada technokratů, ale i silných politických hráčů. „Draghi bude rozhodovat, ale politické strany se nevyhnou vlastní odpovědnosti,” napsal na Twitteru.

Potvrzeni byli někteří členové předchozího kabinetu vedeného Giuseppem Contem. Jedná se například o ministra zahraničí Luigiho Di Maia z Hnutí pěti hvězd či ministra zdravotnictví Roberta Speranzy z hnutí LEU, který stojí v čele ministerstva od začátku epidemie koronaviru. Ministerstvo vnitra dál povede Luciana Lamorgeseová, která je bez stranické příslušnosti.

Nestraníci obsadili i některé další klíčové resorty: v čele ministerstva financí stane stávající generální ředitel Italské centrální banky Daniele Franco a justici povede bývalá předsedkyně ústavního soudu Marta Cartabiaová.

Nová vláda předstoupí před parlament na začátku příštího týdne, uvedl italský tisk. V obou komorách by měla získat rozsáhlou podporu. Z větších stran kabinet nepodpoří jen krajně pravicové uskupení Bratři Itálie. Během jednání Draghi představí program svého kabinetu, ke kterému se dosud veřejně nevyjádřil.

Kabinet národní jednoty slíbil podpořit také nacionalistický politik Matteo Salvini. Server Politico poněkud ironicky připomíná, že jako zarytý euroskeptik v minulosti Draghiho silně kritizoval a označil ho za „spoluviníka” v „masakru” italské ekonomiky.

Teď ale Salvini obrátil. „Pravičák, levičák, eurofil nebo nacionalista jsou jenom nálepky,” řekl italskému rádiu Radio24. „Já jsem velice pragmatický člověk,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků