Hlavní obsah
Starosta Riace Domenico Lucano Foto: Yara Nardi, Reuters

Starosta italského města byl vyhoštěn za přijímání migrantů

Italský soud rozhodl, že starosta města Riace, jež bývalo kladeno za vzor integrace migrantů, nesmí v tomto kalábrijském městečku přebývat. Podle prokuratury totiž porušil zákon, když nejméně v jednom případě migrantce organizoval fingovaný sňatek a nechával přistěhovalcům přidělovat práci. Domenico Lucano se tak stal starostou města, do něhož nesmí.

Starosta Riace Domenico Lucano Foto: Yara Nardi, Reuters
Starosta italského města byl vyhoštěn za přijímání migrantů

Riace migranty přijímalo od roku 1998, a dříve vylidněné městečko na jihu Itálie tak ožilo. Za Lucanova starostování se středověké Riace často objevovalo v titulcích médií po celém světě.

Pro úspěch integračního programu Lucana v roce 2016 časopis Fortune zařadil mezi 50 nejvýznačnějších světových lídrů.

Nyní ale starosta čelí podezření, že organizoval fingované sňatky mezi místními muži a migrantkami, které pak mohly zůstat v Itálii.

Demonstrace migrantů na podporu starosty Domenika Lucana

Foto: Yara Nardi, Reuters

Podle prokuratury prý také přidělil zakázky na odvoz odpadu bez veřejné soutěže. Dvě společnosti, kterým zakázky připadly, byly místními družstvy, jež byla založená proto, aby "lidé z Riace a migranti měli práci", napsal list La Repubblica.

Zpronevěry se nedopustil

Prokuratura odposlouchávala Lucanův telefon a tvrdí, že starosta nejméně v jednom případě navrhl svatbu jako jediné možné řešení situace nigerijské ženy, která nezískala povolení k pobytu. Od nejhoršího obvinění, zpronevěry, už prokuratura upustila a konstatovala, že účetnictví města je jen chaotické.

Italská média minulý týden uvedla, že migranti budou muset město podle nařízení ministerstva vnitra opustit. Po řadě protestů a negativních reakcí resort vnitra upřesnil, že půjde o dobrovolné přesuny do jiných center. Ministerstvo totiž město vyřadilo z programu Sprar, který financuje a jehož účelem je migranty přijímat, poskytovat jim pomoc a integrovat je na místní úrovni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků