Hlavní obsah
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: David W Cerny, Reuters

Soudce, jenž vyzval Kisku k rezignaci a emigraci, složí funkci

Slovenský soudce, který vybídl prezidenta Andreje Kisku k rezignaci a k vystěhování ze země, oznámil, že se vzdá funkce. S odvoláním na dopis, který soudce Miroslav Radačovský poslal slovenskému ministrovi spravedlnosti, to napsal týdeník Plus 7 dní.

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: David W Cerny, Reuters
Soudce, jenž vyzval Kisku k rezignaci a emigraci, složí funkci

Soudce okresního soudu v Popradu Miroslav Radačovský minulý týden rozhodl v neprospěch hlavy státu v Kiskově sporu s místním zubařem o vlastnictví pozemku pod Vysokými Tatrami, který Kiska koupil ještě před vstupem do vysoké politiky.

Soudce po vynesení verdiktu na prezidenta zaútočil slovy, že Kiska by se měl vzdát funkce, opustit politiku a vystěhovat se ze Slovenska. [celá zpráva]

V reakci ministerstvo spravedlnosti i soudcovská samospráva oznámily, že prozkoumají přiměřenost soudcova vyjádření. Prezidentská kancelář zase zmínila zjevnou zaujatost a nenávist soudce. Ten nyní ohlásil, že talár pověsí na hřebík.

„Ve věci jsem postupoval objektivně, nestranně a jsem přesvědčen, že jsem rozhodl zákonně a v souladu se zásadou spravedlnosti. V rámci sebereflexe čestně prohlašuji, že po vypracovaní rozsudku v této věci písemně oznámím prezidentovi republiky, že se vzdám funkce,” citoval týdeník z dopisu soudce.

V soudcově autě našli kokain

Kiska u soudu neuspěl s tvrzením, že pozemek nabyl v dobré víře. Prezidentská kancelář dříve tvrdila, že ve sporu jsou dva poškození: Kiska, který pozemek řádně a v dobré víře před 20 lety koupil, a zmiňovaný zubař Ján Franc, který podle soudce o pozemek neprávem přišel prostřednictvím institutu vydržení. Kiska nekupoval pozemek od France, ale od jiné osoby.

Soudce Radačovský podle médií v minulosti čelil obvinění z přechovávání drog a z nedovoleného ozbrojování. V roce 1999 v jeho vozidle policisté při kontrole našli zbraň a zhruba 17 gramů kokainu s příměsí. Radačovský byl později obžaloby zproštěn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků