Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden žije na utajeném místě v Rusku a má ozbrojenou ochranku. V rozhovoru pro ruskou stanici RT to řekl Američanův advokát Anatolij Kučerena.

Edward Snowden Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP
Snowden se v Rusku skrývá na utajeném místě

„Nikomu neříkáme, kde žije. Požádal o to sám, protože chápeme, že míra rizika je stále velmi vysoká. Sdělovat nebo odhalovat místo jeho pobytu je podle mne zatím nemožné,“ prohlásil.

Nezbytná je podle něj i ochranka. „Americké tajné služby nemají problém vtrhnout do jiné země… Chování americké vlády ukazuje, že na něm mají mimořádný zájem,“ uvedl.

Snowden podle právníka chodí ven, ale lidé na ulici jej nepoznávají.

Nynější dočasný status utečence Američanovi garantuje stejná práva, jaká mají ruští občané, a mohl by si tak najít i práci. Kučerena tvrdí, že už dostal množství nabídek.

„Volají obyčejní lidé a nabízejí pomoc. Chápou totiž, že se člověk musí zaopatřit, vybavit si své obydlí. Volají i šéfové společností, kteří přímo nabízejí práci,“ doplnil. Jedna z volajících podle něj dokonce navrhla, že 30letého Američana adoptuje. To ale zákon neumožňuje, dodal advokát.

Související témata

Edward Snowden

Foto: Reuters

Moskevský Kreml je oficiálním sídlem ruského prezidenta

Foto: Profimedia.cz

 

Snowdena, který zveřejnil utajované dokumenty o praktikách amerických a britských tajných služeb, levicoví europoslanci nominovali na prestižní Sacharovovu cenu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků