Hlavní obsah
 

Slovinsko nasadí vojáky na hranicích s Chorvatskem

Slovinský parlament ve středu ráno schválil vládní návrh zákona, který umožňuje armádě pomáhat při ostraze hranic. Důvodem tohoto kroku je příval blízkovýchodních migrantů, kteří do země směřují z Chorvatska poté, co Maďarsko zavedlo důraznou ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

 
Slovinsko nasadí vojáky na hranicích s Chorvatskem

Slovinsko také ve středu hodlá požádat Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem.

Nový zákon umožní armádě kontrolovat hranice i bez přítomnosti policie, uvedla agentura Reuters. Vojáci začali pomáhat se střežením hranic už v pondělí, dosud však jen tam, kde byly také policejní složky.

Slovinští policisté doprovázejí skupinu migrantů u vesnice Dobova

Foto: Srdjan Zivulovic, Reuters

Kabinet premiér Mira Cerara navrhl nasazení vojska k ostraze hranic kvůli přívalu běženců během zasedání v noci na úterý.

„Nejde o vynucování mimořádného stavu, jde o posílení kontrol na hranicích,“ uvedl o chystaném nasazení armády Cerar.

Slovinští policisté na chorvatsko-slovinském přechodu Trnovec

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Migranti na chorvatsko-slovinském přechodu Trnovec

Foto: Darko Bandic, ČTK/AP

Vláda zároveň obvinila sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje veškeré žádosti o to, aby příliv běženců nějakým způsobem kontrolovalo. Podle slovinského ministerstva vnitra od pátku do země přišlo na 20 000 lidí.

Slzný plyn na hranici

Maďarská agentura MTI s odvoláním na chorvatskou televizi HRT informovala o tom, že slovinská policie v noci z pondělí na úterý použila proti migrantům slzný plyn. Na chorvatsko-slovinském hraničním přechodu Trnovec totiž čekali vyčerpaní a prochladlí utečenci v chladu a dešti téměř dvacet hodin, než pro ně přijely autobusy.

Když se chtěli co nejdříve dostat do vyhřátých autobusů, došlo k potyčce se slovinskou policií. MTI uvedla, že plyn zasáhl i malé děti.

Migrační trasy přes Slovinsko

Foto: ti, Právo

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména Německa.

Uprchlíci se snaží překonat bariéru na chorvatsko-slovinském přechodu Trnovec

Foto: Antonio Bronic, Reuters

Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty hromadně vpustit do země, tedy i do schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.

Slovenští policisté na maďarsko-srbské hranici 

Slovensko vyslalo v úterý 50 policistů na maďarsko-srbskou hranici, kde budou pomáhat v ochraně schengenské hranice. Podobnou pomoc slíbily i Česká republika a Polsko.

„Naší povinností je v první řadě chránit schengenskou hranici před nelegální migrací. Nemůžeme respektovat, že statisíce lidí nelegálně překračují schengenské hranice, z toho absolutní většina z čistě ekonomických důvodů,“ uvedl slovenský premiér Robert Fico.

„Policisté nebudou působit na maďarsko-chorvatské hranici, protože Chorvatsko je členem Evropské unie, ale není členskou zemí Schengenu. Celá tato iniciativa bude proto orientována na maďarsko-srbskou hranici,“ konstatoval Fico.

„Maďarská strana garantuje našim policistům ubytování, stravu, pohonné látky a drobné opravy. Vše ostatní si chlapci vezou s sebou,“ dodal.

Slovenští policisté budou nasazeni do společných hlídek s maďarskými kolegy, takže většina z nich proto ovládá maďarštinu. Předseda slovenské vlády a ministr vnitra Robert Kaliňák za dva týdny pojedou za slovenskými policisty do Maďarska.

„Zajímá nás to. Pokud nezastavíme tok nelegálních migrantů přes schengenské hranice, Evropa nezvládne uprchlickou krizi spojenou s obrovským počtem migrantů,“ dodal Fico.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků