Hlavní obsah
 

Slovenský pilot chladnokrevně nasměroval plně vyzbrojenou stíhačku do neobydlené oblasti, pak se katapultoval

U slovenské obce Nové sady v okresu Nitra se v sobotu večer zřítila stíhačka MiG-29 slovenských vzdušných sil. „Jednalo se o cvičný let dvou stíhaček MiG-29. Jedna přistála na letišti Sliač a druhá byla z důvodu dramatického zhoršení počasí odkloněna na záložní letiště v Bratislavě,“ řekl ministr obrany Peter Gajdoš.

 
Slovenský pilot chladnokrevně nasměroval plně vyzbrojenou stíhačku do neobydlené oblasti, pak se katapultoval

Do Bratislavy však stíhačka nedoletěla a havarovala. Ministr pochválil pilota, že před havárii nasměřoval stíhačku do neobydlené části a pak se katapultoval. Pilot, který patří k nejzkušenějším, postupoval podle vedení resortu velmi chladnokrevně.

„Po pádu do pole začalo letadlo hořet. Na místě zasahovalo 12 hasičů,“ uvedla slovenská policie na sociální síti.

Pilot si za pomoci místního občana přivolal sanitku a byl převezen do nemocnice. „Je mimo ohrožení života ve stabilizovaném stavu. Bude převezen do banskobystrické nemocnice,“ dodal ministr.

Zásah hasičů u havarovaného MiGu-29

Foto: Polícia SR

Gajdoš odmítl komentovat spekulace, že stíhačce došlo palivo. „Je zbytečné diskutovat o možných příčinách. Do prostoru pádu letadla byla vyslána nezávislá komise, která prošetří všechny okolnosti. Když budou příčiny známé, zveřejníme je, nemáme důvod je zamlčovat,“ dodal ministr. Po havárii byly pozastaveny cvičné lety slovenských stíhaček.

Velení slovenské armády připustilo, že po havárii mohlo dojít k výbuchu munice, protože havarovaná stíhačka byla plně vyzbrojena.

Dosluhující ruská letadla MiG-29 budou v letech 2022 a 2023 nahrazeny nejmodernější verzí bojových letounů F-16 Block 70/72. Slovensko koupilo 14 těchto strojů za 1,6 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Zmíněná částka obsahuje nákup letadel, výcvik 22 pilotů a 160 členů pozemního personálu, leteckou munici a dvouletou logistickou podporu.

Zásah hasičů u havarovaného MiGu-29

Foto: Polícia SR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků