Hlavní obsah
Mikuláš Černák

Slovenský mafián přiznal 16 vražd, výměnou za to by mohl za čtyři roky vyjít na svobodu

Bývalý boss banskobystrického podsvětí Mikuláš Černák uzavřel v úterý na okresní prokuratuře v Martině dohodu o vině a trestu. Černák, který si odpykává doživotní trest, se přiznal k 16 vraždám a výměnou za to bude moci po 25 letech, tedy už za čtyři roky, žádat o propuštění. Dohodu ale musí ještě schválit soud.

Mikuláš Černák
Slovenský mafián přiznal 16 vražd, výměnou za to by mohl za čtyři roky vyjít na svobodu

Součástí dohody byla podmínka, že Černák musí projevit na svými činy lítost, což v úterý učinil. Deník Sme v této souvislosti konstatoval, že při zmíněné dohodě a projevení lítosti byli přítomni i někteří pozůstalí Černákových obětí, kteří to přijali se značnými rozpaky.

Černák vraždil v 90. letech minulého století, když byl šéfem podsvětí na středním Slovensku. „Stíhán byl za 14 skutků kvalifikovaných jako trestné činy vraždy a dva skutky kvalifikované jako obecné ohrožení, protože byly vykonány nástražným výbušným systémem,“ uvedl prokurátor martinské prokuratury Martin Kováč.

Expolicistovi uřízli hlavu

„V případě dohody o vině a trestu šlo o upuštění od uložení souhrnného trestu,“ dodal Kováč.

Černák se přiznal například k vraždě polského podnikatele Grzegorze Szymaneka z roku 1997. V září 1994 měl zavraždit údajného policejního informátora Jozefa Filipa a v březnu 1997 bývalého policistu Gustáva Slivenského, kterému pak uřízli hlavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků